• Menu
  • Menu

Velikonoce ve skanzenu v Kouřimi

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Velikonoce ve skanzenu v Kouřimi

Muzeum lidových staveb

Cesta do Kouřimi z Prahy trvá asi 1. hodinu. Dnes je Velký pátek /křesťanský svátek připomínající ukřižování Ježíše Krista a jeho smrt na Kalvárii. Je to pátek Svatého týdne a součást velikonočního tridua. V západních církvích může tento pohyblivý svátek připadnout na datum mezi 20. březnem a 23. dubnem. V Česku je od roku 2016 slaven jako svátek/. Silnice je na okruhu ucpaná a cesta trvá déle než by jsme si přály.

Muzeum lidových staveb Kouřim – Velikonoce

Na koledu do chaloupky

Je 11 hodin a parkoviště u skanzenu je plné. Nejenom rodiny s dětmi využily svátek k návštěvě Muzea lidových staveb v Kouřimi s velikonočním programem a zaměřením / výstava trvá od 1. 4. 2022 – 24. 4. 2022/. U jedné z chalup u vchodu se pletou pomlázky , v další pak je možné si namalovat vlastní velikonoční kraslici. Postupy a pomoc najdete  u přítomných lektorů. kteří vám rádi vše vysvětlí a ukáží.  Světnice v chaloupkách jsou svátečně vyzdobeny, na stolech je velikonoční výzdoba, kraslice i pečivo.

Muzeum lidových staveb Kouřim – Velikonoce

Procházka mezi malebnými chaloupkami pod rozkvetlými třešňovými stromy střídá sluníčko s dešťovými kapkami. V zadní části skanzenu se v ovocném sadu pasou ovce  a kozy s právě narozenými malými ovečkami a kůzlátky.

Muzeum lidových staveb Kouřim – Velikonoce

Je tu dost lidí, ale příjemnou atmosféru ještě znásobí poslední zastavení ve velké chalupě, kde je možné zakoupit občerstvení a jídlo. My jsme si pochutnaly na zelňačce a pečenými brambory se sýrem a cibulkou. Na vývěr byl i zvěřinový guláš a klobása, halušky s mákem , káva , tvarohové buchty a voňavé koláče.

Na velikonočním jarmarku je možné zakoupit rukodělné výrobky a malované kraslice.

Muzeum lidových staveb Kouřim – Velikonoce

Na každý den je připraven zajímavý program. Skanzen můžete navštívit i s pejsky, které máte na vodítku.

Muzeum lidových staveb Kouřim – Velikonoce

Otvírací doba 10:00 až 16:00, mimořádně bude otevřeno i v pondělky 11. a 18. 4, vstupné základní 80 Kč, snížené 40 Kč, rodinné 200 Kč

V době hlavních svátků jsou připraveny aktivity pro děti i pro hravé a zvídavé dospělé, jde o ukázky autentické podoby lidových zvyků a tradic.

Muzeum lidových staveb Kouřim – Velikonoce

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *