• Menu
  • Menu

Památník Karla Čapka

Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše.

Rybník Strž nedaleko Dobříše, pod rybníkem dům – Památník Karla Čapka. Památník je celoročně přístupný. Dům byl původně správní budovou železáren z 1. pol. 19. století. Od Colloredo Mansfeldů získal dům po 1. světové válce Václav Palivec. Roku 1935 daroval jako svatební dar empírový dům Karlu Čapkovi a Olze Scheinpflugové. Následné 3 roky Čapek dům i zahradu upravoval. Tady napsal   romány: Matka, Bílá nemoc, První parta , Život a dílo skladatele Foltýna… Jeho letní sídlo bylo i místem, kde přijímal osobnosti z oblasti kultury i politiky.

Památník Karla Čapka (18)

Karel Čapek   významný český spisovatel, dramatik, novinář a filozof, se narodil 9. 1. 1890. Pro své filosofické názory, bytostný příklon k demokracii, humanismu a přátelské kontakty s řadou domácích i světových kulturních a politických osobností, byl umlčován totalitními režimy, které nejprve v letech 1939 – 1945, později po roce 1948, bránily vydávání jeho děl v jeho vlastní zemi. Dílo Karla Čapka bylo přeloženo do mnoha jazyků a opakovaně vychází do dnešní doby v různých státech světa. Mezi nejpozoruhodnější patří vydávání jeho děl v Japonsku. Jako památník byl areál upraven v letech 1960-61.

Od roku 1997 je v památníku otevřena expozice věnovaná Kralu Čapkovi a jeho manželce Olze Scheinpflugové, od roku 1998 je v podkroví vily stálá expozice novináře a spisovatele Ferdinanda Peroutky, přítele Karla Čapka, který za ním na Strž jezdil. Samostatná expozice Olgy Scheinpflugové, české herečky a spisovatelky, byla otevřena v roce 1999

Pomníček Dášeňky 

V roce 2013 odhalil Památník Karla Čapka v areálu zahrady pomníček nejslavnějšímu pejskovi – Čapkově Dášeňce. Přijďte se na něj podívat se svými dětmi i pejsky. Památník udržuje povědomí o Dášeňce také pravidelnou akcí Den pejsků, kde můžou děti se svými čtyřnohými miláčky vyhrát Cenu Dášeňky.

Dášeňka
Dášeňka

Dvě podkovy  – kdo si na ně stoupne, může si přát až tři přání ( dospělý nesmí přání vyzradit, ale děti mohou)

Pokud u rybníka Strž spatříte ledňáčka a něco si budete přát , určitě se vám to splní.

Otevřeno :

Duben    – říjen :   denně kromě pondělí  9-17 hodin

Listopad – březen:   pondělí – pátek   9- 16 hodin

Soboty a neděle v zimním období pro předem objednané skupiny

Sára Schlitzová

Jsem studentkou Zahradní a krajinné architektury na ČZU v Praze. Za cestovatelku a dobrodruha se považuji již od chvíle, kdy mě starší sestra na půli cesty poslala samotnou do školky. Kromě cestování a fotografování (amatérské), ráda trávím čas s přáteli. Od malička se věnuji sportům a hře na housle. Taky ráda vyrazím za kulturou (divadlo, výstavy, kino).

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *