• Menu
  • Menu

Park Grébovka Praha

jak slastné by bylo za normálních okolností  ochutnat sklenku dobrého vína a sednout si  k jednomu ze stolků a kochat se  překrásnými výhledy  nad  žlutavě-červeným mořem listů pod námi.

Havlíčkovy sady Praha

Podzimní slunce padající do sklizeného vinohradu, paprsky slunce odrážející se do skel  vinárny  Altán Grébovka, která je součástí  dřevěného altánu, jak slastné by bylo za normálních okolností  ochutnat sklenku dobrého vína a sednout si  k jednomu ze stolků a kochat se  překrásnými výhledy  nad  žlutavě-červeným mořem listů pod námi. Nezajdeme si  ani na kávu do kavárny Pavilon Grébovka, kde  se nachází replika původní historické kuželkové dráhy ze 70. let 19. století. O kus dále u  Gröbovy vily  s radostí sledujeme dívky metající přemety a hvězdy,  s odstupem míjíme  lidi  na lavičkách s nastavenou tváří slunci, obdivujeme  vzrostlé velikány v barevných šatech v parku, jdeme jen tak,  chvíli tady  chceme zapomenout na stres. To je Grébovka!

Gröbova vila

Gröbeho  vila

Mezi zástavbou pražských Vinohrad, se za vysokými zdmi nenápadně schovává krásný, rozlehlý park. Havlíčkovy sady, někdy taky nazývané Grébovka, jsou velmi oblíbeným a návštěvníky vyhledávaným pražským parkem. Kromě společenských, kulturních a sportovních aktivit je známý také pro svá zákoutí a krásné výhledy na Prahu. Pokud pojedeme vlakem přes Vršovické nádraží, ukáže se nám na chvilku krásný pohled na vinice, nad kterými se tyčí Gröbeho vila, ze všech stran obklopená zelení.

Gröbova vila

Za zakladatele parku je považován Moritz Gröbe, jež v roce 1870 zakoupil tehdy zdevastovaný pozemek, ke kterému během jednoho roku přikoupil ještě několik dalších okolních pozemků. Chtěl si v Praze vybudovat ráj na zemi. Roku 1871 začal stavět Gröbeho vilu, jejíž stavba trvala až do konce 80.let.

Grotta – Havlíčkovy sady – Grébovka

Park

Současně s vilou byl zakládán i okolní park. Aby vila stála tak, jak ji známe dnes, museli sem navozit 60 000 koňských povozů zeminy. Na budování parku se podílelo mnoho významných osob z oblasti botaniky, dendrologie a zahradnictví, kteří zde vysadily velké množství vzácných stromů a keřů a kteří daly parku nádherný novoromanticko-novorenesanční vzhled. Vysazovány byly tehdy prý i vzrostlé stromy.

Havlíčkovy sady – Grébovka

V parku roste přes 120 druhů listnatých i jehličnatých dřevin. Park je inspirován italskou renesancí s fontánou a vodní kaskádou, jezírkem, pavilony, sochami a okouzlující umělou jeskyní .  Celková rozloha parku je  11ha, z toho 1,5 ha vinohradů. Vinice v Havlíčkových sadech má staletou historii. Mezi dvěma světovými válkami se vinice jmenovala Primátorská. Po bombovém útoku v únoru 1945 byl vinohrad poničen a až do roku 1992 chátral. Poté, co dostala vinici do péče MČ Praha 2, najala na její obrodu A.Turečka, vinařského mistra z trojských vinic, a ten ji proměnil v krásnou vinici.

Dřevěný altán

 

Otvírací doba

listopad – březen: po – ne  06.00 – 22.00

duben – říjen :        po – ne 06.00 – 24.00

Havlíčkovy sady 58/2, 120 00 Praha 2 – Vinohrady

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *