• Menu
  • Menu

Hanspaulka Praha

Vily a parky na  kraji Dejvic

Známá vilová čtvrť v Dejvicích, která k bydlení začala sloužit někdy ve 20. letech 20. století. Lokalita, kde se snoubí stará zástavba původních usedlostí s krásnými vilami a moderní architekturou. Ještě v 19. století se na kopci rozprostíraly jen vinice, stálo zde jen několik usedlostí. A proč se vlastně jmenuje tato čtvrť Hanspaulka? Před dávnými léty (1733) byla na místech dnešní ulice Na Hanspaulce velká hospodářská usedlost s vinicí a pozemky, zřejmě v místech původního lisu, která patřila vrchnímu kontroloru při úřadě zemského výboru Janu Paulu Hippmanovi, jemuž se říkalo po domácky Hanspaul. Objekt dostal jméno Hanspaulka (podle jmen Hans Paul).

V pražské čtvrti Hanspaulce žila za 1. republiky elita české kultury jako například komik Vlasta Burian, básník Jaroslav Seifert, malíř a grafik Cyril Bouda či herečka Lída Baarová. Domy jim tu projektovali ti nejlepší architekti své doby.

Zámeček

Barokně – rokokový letní zámeček s výhledem na Prahu byl postaven Janem Paulem Hippmannem v roce 1773. Současná podoba pochází z období po roce 1745, kdy byl zámek během války poškozen. Od roku 1996 je zámeček na Hanspaulce opět v soukromém vlastnictví a od roku 2013 zde sídlí Institut Václava Klause.

zámeček

Linhartova vila

Linhartova vila, Na Viničních Horách 46, Dejvice. První rodinný dům v Praze postavený ve stylu funkcionalismu si vybudoval jako vlastní vilu člen skupiny Devětsilu architekt Evžen Linhart v letech 1927 – 1929. U této puristicky čisté architektury je patrný vliv Francouze Le Corbusiera. Vstup kryje salla terrena, na východní straně je půlkruhový balkon a na severní vnější předsazené schodiště stoupající na střešní terasu. V jižní křídle si architekt zřídil ateliér.

Linhartova vila

Prokletá Vila Lídy Baarové

Vilu se zaobleným nárožím a plochou střechou navrhl v letech 1937 – 38 architekt Ladislav Žák. Rodinná vila Lídy Baarové s úchvatným výhledem na pražské panorama na Hanspaulce byla postavena těsně před začátkem druhé světové války. V té době už sice prožívala vztah s říšským ministrem propagandy, ale na výstavbu luxusní vily neměla peníze. Přes svého otce si tedy vydupala půjčku v bance ve výši 100 000 Kč, což by v dnešní době odpovídalo rovnému milionu.

Láska s Goebbelsem ani honosná vila jí však moc štěstí nepřinesly. Splácela sice včas a bez problémů, ale její rodinu začala pronásledovat smůla. Po krutém výslechu dostala její milovaná matka, která jí ve všem od začátku podporovala, mrtvici a sestra Zorka neustála tlak a rozhodla se pro sebevraždu. Bez varování skočila z balkónu. V roce 1944 se Lída na pár měsíců do vily vrátila, ale krátce po skončení války byla obviněna z kolaborace a její otec v roce 1951 nadobro vystěhován. Od roku 1967 vilu vlastnil zarytý komunista Ludvík Černý, tehdejší primátor hl. m. Prahy. Zrekonstruovat ji do současné podoby dal až současný majitel a podnikatel Tibor Nemeš po roce 2005.

vila Lídy Baarové

Na Staré faře

Historie tohoto domu je dlouhá a zajímavá – byl postaven v r. 1771 proboštem Františkem Kazimírem Strachovským pro farní úřad při kostele sv. Matěje. V dalším roce zde byla přistavěna jedna místnost s okny, komorou a ložnicí pro učitele, což byla na tehdejší dobu velká vymoženost a sloužila do r. 1827.

Na Staré faře

Vila krále komiků

Kousek od usedlosti Kotlářka je vila krále komiků Vlasty Buriana. Žil zde do padesátých let, kdy mu byla komunistickým režimem odebrána.

vila krále komiků

Kaple Nejsv. Trojice

Pozdně barokní centrální kaple na půdorysu trojlístku byla postavena v druhé polovině 18. století.

kaple Nejsvětější Trojice

Procházku po této části Prahy zakončíme u římskokatolického kostela sv. Matěje. Cestou ke kostelu je kaplička sv. Jana Nepomuckého u křižovatky ulic U Matěje a Starého. Našly jsme ještě jednu kapličku Svatého Michaela archanděla, která stojí poblíž křižovatky ulic Duchoslávka a Na Pernikářce. Barokní stavba má oválný půdorys s výklenkem pro oltář a je zaklenuta kopulovitou klenbou s lucernovitou věžičkou, ve které jsou malá okna.

kaplička Hanspaulka

 

 

 

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *