• Menu
  • Menu

Parním vlakem na hrad Oybin

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Parním vlakem na hrad Oybin

Na německé straně Lužických hor, v bezprostřední blízkosti státní hranice, leží přírodní park Žitavské hory. Dominantou tohoto kraje je jedna z nejvýznamnějších památek Horní Lužice, zřícenina středověkého hradu a kláštera Oybin. Nejlepší způsob, jak tento skvost navštívit je jízda parním vláčkem po místní úzkokolejné železniční trati ze Žitavy.

Žitavská úzkokolejka

Málokterá železnice nabízí tak úžasné pohledy do krajiny a zároveň do historie, jako Žitavská úzkokolejka. V hlavní sezoně 2018 se vydává ze žitavského nádraží až devět výletních vlaků denně, tažených dieselovou či parní lokomotivou na cestu do Lázní Oybin nebo Lázní Jonsdorf. Již od roku 1890 se během cca 50. minutové projížďky můžeme kochat pohledem z okna vlaku na malebné pískovcové skalní útvary a současně vstoupit do železniční historie.

Žitavská úzkokolejka

V Liberci si zakupujeme zvýhodňenou jízdenku EURO NISA TICKET až pro 5 osob za 320,- Kč (pro jednoho stojí 160,- Kč) a nastupujeme do osobního vlaku směr Žitava. Tady přestoupíme na parní vlak, který nás doveze až do klimatických Lázní Kurort Oybin. I pro tuto cestu nám platí zmíněná jízdenka. Projíždíme několika vesničkami Dolního Saska po železnici, která si zachovala historický ráz a máme pocit, že jsme se dostali někam do první poloviny minulého století. Na každé zastávce na nás dýchne závan časů, již dávno minulých. Máme štěstí. Na našem spoji je vložen vyhlídkový vůz, takže si můžeme užívat výhledů nejen z okna, ale i nad hlavu a pozorovat okolní krajinu se vším všudy. Včetně uhlíků a sazí ve vlasech a v očích.

Na každém vlaku žitavské dráhy je i vůz, uzpůsobený pro dopravu tělesně postižených cestujících. Některé spoje jsou vybaveny i restauračním vozem. Na konečné stanici Kurort Oybin vystupujeme a vydáváme se na prohlídku stejnojmenného kláštera a hradu.

Všechny potředné informace k provozu Žitavské úzkokolejky nalezneme zde: https://www.zittauer-schmalspurbahn.de/cz/uvodni-stranka/

Hrad a klášter Oybin

Samotný hrad stojí na mohutné pískovcové hoře ve výšce 514 m n. mořem. Byl založen kolem roku 1256 jako strážní stanoviště významné stezky spojující Čechy s Lužicí. Z lázeňského městečka Kurort Oybin se k němu dostaneme asi kilometrovým prudším stoupáním po červené a žluté turistické značce. Pro méně zdatné návštěvníky je každou půlhodinu vypraven turistický vláček, který nás z hlavního parkoviště doveze až těsně ke vstupní bráně do hradu.

Hrad a klášter Oybin

Po zaplacení vstupného dostáváme plánek v českém jazyce a vstupujeme do rozsáhlého areálu, jehož součástí jsou výstavní prostory s expozicemi o historii hradu, také v českém jazyce. Mimo jiné tu najdeme dva modely hradu a kláštera, které znázorňjí podobu stavby v různém historickém období a mnoho dalších atraktivních exponátů. Monumentálnost celého komplexu je nejvíce vidět na troskách klášterního kostela, jenž si velikostí nezadá s největšími gotickými kostely v Evropě. Tady je také místo s fantastickou akustikou, proto se zde, především v letních měsících, pořádá množství koncertů, ale i dalších kulturních akcí a slavností v dobových kostýmech.

Hrad a klášter Oybin

Prohlídka se všemi vyhlídkami a zákoutími nám zabere více než dvě hodiny. Vstupné činí pro dospělého 6.00 €, děti do 15 let platí 2.50 €. Jízda turistickým vláčkem nahoru se účtuje také 2.50 €.

Otevírací doba je od dubna do října mezi 9. a 18. hodinou, po zbytek roku 10:00-16:00 hodin.

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *