Termín, na lyžák v Peci pod Sněžkou na Lesní Boudě pro naši Sáru, se mi zdál od začátku podezřelý. Proboha , co tam ty děti na konci března budou dělat? Je neděle ráno a my vyrážíme na ligový zápas do Hradce Králové. Autobus se třídou na hory už také odjel a tak se budeme muset do Pece dopravit sami a pak se uvidí. Sára má sebou lyže, snowboard a běžky , k tomu tři tašky věcí. Nemohu ji ani pokárat, jelikož jsem úplně stejná…Cesta z Hradce do Pece v nedělním popoledni je slunečná a příjemná. Za Trutnovem projíždíme , Dolními Buky , Maršovem, Velkou Úpou…Přijíždíme do Pece pod Sněžkou. Já tady byla také na lyžáku , ale to už je dávno. Jediné , co mi zůstalo v paměti dodnes (architekti ať mi prominou), je tyčící se obluda nad Pecí, hotel Horizont.
Jsme obě hladové a tak na doporučení přijíždíme na jedno z parkovišť v Peci a těšíme se do avizované Pizzerie. Sára vystupuje z auta a s radostí konstatuje , že vidí nekonečně vysokého jejich pana učitele i s haldou lyží a bagáže. Jdeme se přihlásit a rychle přikládáme i naše zavazadla s výstrojí. Tak to je opravdu dobrá zpráva , nemusíme pronajímat drahé skútr-taxi. Stíháme i rychlé a výtečné jídlo v Pizzerii. Přijíždí rolba a po naložení věcí zamávám Sárce…
Sněhu je tady minimálně , jenom na některých místech jsou haldy zčernalého sněhu.
Procházím se po Peci. Nic tady nepoznávám, možná jenom tu Sněžku v dáli. Jsem udivena , že tady je několik nových mostů a příjemné okolí kolem řeky Úpy. Láká mě to k vodě, pod mostem je i cesta , která vede k lanovému parku a opičí dráze v přilehlém lese. U řeky s výhledem na Sněžku je nádherně, potkávám pár lidí a po druhém mostě se vracím k parkovišti. Nade mnou je ještě šílená bobová dráha vlnící se po příkrém svahu. Kousek od kapličky mě osloví človíček sedící u blízkého Bistra. „Vy jste ta novinářka?“ Už na Vás čekám.! Nejsem novinářka , co potřebujete? No, ani nic jen tak to zkouším. Víte potřebuji prachy na cestu na Aljašku ….Docela mě to pobaví a tak mu zamávám na pozdrav a říkám sorry…“
U parkoviště je malá pekárna s příjemnou obsluhující. Povídáme si a tak trochu nadáváme na poměry. Říká, není to , co bývalo..chybí tu více obchůdků a potravin pro lidi…svorně se shodujeme, že Krkonoše jsou pro naše lidi drahé aspousta Čechů volí raději Alpy kvůli podobným cenám , ale o mnoho lepším podmínkám a službám…
Ale jedno vím, Krkonoše jsou pořád krásné a já je miluji.
Pec pod Sněžkou /viz.internet/
Pec pod Sněžkou je nejen malebným horským městečkem v údolí řeky Úpy, ale také významným turistickým a sportovním střediskem. Díky lokalizaci v srdci Krkonošského národního parku je naše město ideálním místem pro kombinaci zážitků a relaxace.
Pro vyznavače aktivní dovolené nabízí Pec pestrou škálu možností, kterým v zimní sezoně dominuje jeden z největších lyžařských areálů v ČR s 11 sjezdovkami, v letní sezoně pak horská turistika. Hlavními atrakcemi jsou bezesporu výhledy – ať už z vrcholu Sněžky či rozhledny na Hnědém vrchu, kam mají návštěvníci možnost vyjet sedačkovými lanovkami, nebo z hřebenů našich nejkrásnějších hor při putování panenskou přírodou.
Ve městě skládající se ze dvou části (Pece pod Sněžkou a Velké Úpy) žije trvale přes 600 obyvatel. Většina z nich pracuje ve službách spojených s turistickým ruchem.
Velká Úpa, jedno z nejznámějších středisek rekreace v Krkonoších, je součástí města Pec pod Sněžkou. Rozkládá se v délce 5 km po obou březích řeky Úpy a vítá tak návštěvníky města. Příznivá poloha pod nejvyšší českou horou, zdravé klima, přírodní krásy i vhodné terény vytvářejí dobré podmínky pro rekreaci, turistiku a zimní sporty, především lyžování. Po celý rok je turistům a hostům k dispozici lanovka z Velké Úpy na Portášovy boudy.
Sněžka – nejvyšší hora ČR
Vrchol Sněžky (1602 m.n.m.) přitahuje poutníky už přes pět set let. Její pojmenování je odvozeno od přídavného jména sněžná – sněhem pokrytá.
Na vrcholu hory Sněžky bylo postaveno několik staveb – Polská bouda s meteorologickou stanicí, konečná stanice lanovky z Pece pod Sněžkou, kamenný trigonometrický obelisk a 14 m vysoká rotundová kaple sv. Vavřince, která zde byla postavena již roku 1681 a je tak nejstarším objektem na vrcholu Sněžky. Naopak stavbou nejnovější je Česká poštovna Anežka navržená architekty Martinem Rajnišem a Patrikem Hoffmanem.
Sněžka svým tvarem připomíná trojboký jehlan, kde prudký severní svah spadá na polskou stranu, západní hřeben na vrcholovou planinu Úpské rašeliny a jižní svah do Obřího dolu. Přes její vrchol prochází česko-polská státní hranice a najdete zde unikátní vysokohorskou přírodu, která nemá ve střední Evropě obdobu.
Vrcholu Sněžky lze dosáhnout mnoha cestami z různých směrů. ..
Přidat komentář