• Menu
  • Menu

Lesní bouda – lyžák v Peci pod Sněžkou

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Královéhradecký kraj » Lesní bouda – lyžák v Peci pod Sněžkou

Termín,   na lyžák v Peci pod Sněžkou na Lesní Boudě  pro naši Sáru, se mi zdál od začátku podezřelý. Proboha , co tam ty děti na konci března budou dělat? Je neděle ráno a my vyrážíme na ligový zápas do Hradce Králové. Autobus se třídou na hory  už také odjel a tak se budeme muset do Pece dopravit sami a pak se uvidí. Sára má sebou lyže, snowboard a běžky , k tomu tři tašky věcí. Nemohu ji ani pokárat, jelikož jsem úplně stejná…Cesta z Hradce do Pece v nedělním popoledni je slunečná a příjemná. Za Trutnovem projíždíme   , Dolními Buky , Maršovem, Velkou Úpou…Přijíždíme do Pece pod Sněžkou. Já tady byla také na lyžáku , ale to už je dávno. Jediné , co mi zůstalo v paměti dodnes (architekti ať mi prominou), je tyčící se obluda nad Pecí, hotel Horizont.

Pec pod Sněžkou

Jsme obě hladové a tak na doporučení přijíždíme na jedno z parkovišť v Peci a těšíme se do avizované Pizzerie. Sára vystupuje z auta a s radostí konstatuje , že vidí nekonečně vysokého jejich pana učitele i s haldou lyží  a bagáže.  Jdeme se přihlásit a rychle přikládáme i naše zavazadla s výstrojí. Tak to je opravdu dobrá zpráva , nemusíme pronajímat drahé skútr-taxi. Stíháme i rychlé a výtečné jídlo v Pizzerii. Přijíždí rolba a po naložení věcí zamávám Sárce…
Sněhu je tady minimálně , jenom na některých místech jsou haldy zčernalého sněhu.
Procházím se po Peci. Nic tady nepoznávám, možná jenom tu Sněžku v dáli. Jsem udivena , že tady je několik nových mostů a příjemné okolí kolem řeky Úpy. Láká mě to k vodě, pod mostem je i cesta , která vede k lanovému parku a opičí dráze v přilehlém lese. U řeky s výhledem na Sněžku je nádherně, potkávám pár  lidí a po druhém mostě se vracím k parkovišti. Nade mnou je ještě šílená bobová dráha vlnící se po příkrém svahu. Kousek od kapličky mě osloví človíček sedící u blízkého Bistra. „Vy jste ta novinářka?“ Už na Vás čekám.! Nejsem novinářka , co potřebujete? No, ani nic jen tak to zkouším. Víte potřebuji prachy  na cestu na Aljašku ….Docela mě to pobaví a tak mu zamávám na pozdrav a říkám sorry…“
U parkoviště je malá pekárna s příjemnou obsluhující. Povídáme si a tak trochu nadáváme na poměry. Říká, není to , co bývalo..chybí tu více obchůdků a potravin pro lidi…svorně se shodujeme, že Krkonoše jsou pro naše lidi drahé aspousta Čechů volí raději Alpy kvůli podobným cenám , ale o  mnoho lepším podmínkám a službám…
Ale jedno vím, Krkonoše jsou pořád krásné a já  je miluji.

Pec pod Sněžkou /viz.internet/
Pec pod Sněžkou je nejen malebným horským městečkem v údolí řeky Úpy, ale také významným turistickým a sportovním střediskem. Díky lokalizaci v srdci Krkonošského národního parku je naše město ideálním místem pro kombinaci zážitků a relaxace.
Pro vyznavače aktivní dovolené nabízí Pec pestrou škálu možností, kterým v zimní sezoně dominuje jeden z největších lyžařských areálů v ČR s 11 sjezdovkami, v letní sezoně pak horská turistika. Hlavními atrakcemi jsou bezesporu výhledy – ať už z vrcholu Sněžky či rozhledny na Hnědém vrchu, kam mají návštěvníci možnost vyjet sedačkovými lanovkami, nebo z hřebenů našich nejkrásnějších hor při putování panenskou přírodou.
Ve městě skládající se ze dvou části (Pece pod Sněžkou a Velké Úpy) žije trvale přes 600 obyvatel. Většina z nich pracuje ve službách spojených s turistickým ruchem.
Velká Úpa, jedno z nejznámějších středisek rekreace v Krkonoších, je součástí města Pec pod Sněžkou. Rozkládá se v délce 5 km po obou březích řeky Úpy a vítá tak návštěvníky města. Příznivá poloha pod nejvyšší českou horou, zdravé klima, přírodní krásy i vhodné terény vytvářejí dobré podmínky pro rekreaci, turistiku a zimní sporty, především lyžování. Po celý rok je turistům a hostům k dispozici lanovka z Velké Úpy na Portášovy boudy.
Sněžka – nejvyšší hora ČR

Vrchol Sněžky (1602 m.n.m.) přitahuje poutníky už přes pět set let. Její pojmenování je odvozeno od přídavného jména sněžná – sněhem pokrytá.
Na vrcholu hory Sněžky bylo postaveno několik staveb – Polská bouda s meteorologickou stanicí, konečná stanice lanovky z Pece pod Sněžkou, kamenný trigonometrický obelisk a 14 m vysoká rotundová kaple sv. Vavřince, která zde byla postavena již roku 1681 a je tak nejstarším objektem na vrcholu Sněžky. Naopak stavbou nejnovější je Česká poštovna Anežka navržená architekty Martinem Rajnišem a Patrikem Hoffmanem.
Sněžka svým tvarem připomíná trojboký jehlan, kde prudký severní svah spadá na polskou stranu, západní hřeben na vrcholovou planinu Úpské rašeliny a jižní svah do Obřího dolu. Přes její vrchol prochází česko-polská státní hranice a najdete zde unikátní vysokohorskou přírodu, která nemá ve střední Evropě obdobu.
Vrcholu Sněžky lze dosáhnout mnoha cestami z různých směrů. ..

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *