• Menu
  • Menu

Petzoldova osvětlovací věž

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Petzoldova osvětlovací věž

Technický unikát – osvětlovací věž v Srbsku

Jaro už klepe na dveře, sluníčko už trochu hřeje. Srbsko je krásné v každé roční době. Mnoho let jezdí naše firma /Atelier Schlitz/  do provozovny Aquatech v Srbsku. Na tom není nic tak zajímavého, ale tato firma se nachází v bývalém lomu. Nad lomem se rýsuje stavba , která nás moc zajímá. Areál , včetně některých historických staveb zajišťujících provoz , zde stojí dodnes. Jejich technický stav je většinoi  špatný. Vyšlápneme si to po cestičce nad lom a tam je něco jako chaloupka, vyhlídka s hodně pošramocenou střechou. Celý její vzhled budí spíše rozpaky. Přesto jdeme.Je to osvětlovací věž a to ne ledajaká. Stavbičku má firma i  ve svém znaku.

Petzoldova osvětlovací věž
Petzoldova osvětlovací věž

Petzoldova osvětlovací  věž – technická památka

Osvětlovací – reflektorová věž, která je  unikátní technickou památkou v Čechách, sloužila v lomu k tomu, aby se zde mohlo pracovat i v noci. Firma C. T. Pezold získala lom, společně s dalšími pozemky a lomy mezi Srbskem a Karlštejnem, někdy v letech 1916. Zde v lomu byl vyráběn především saturační vápenec, který  používal   v cukrovarech a železárnách. Následovala výroba  terazzové drtě a vápenné moučky pro hnojení. Lom byl vybaven drtiči, kompresorem, mlýny, elektrickými výtahy, svážnou dráhou a kruhovou pecí. Roku 1930 začala firma vyrábět „ hydraulické vápno „ a umělou omítku „ Silurit“. Vápenice se dvěma šachtovými pecemi pak byla vybudována v roce 1936. Výroba však trvala krátce a po pěti letech byla úředně zastavena. Těžba v lomu byla ukončena v 60. letech.Vápenec byl dopravován přes řeku Berounku po dřevěném mostě na železniční překladiště  později pak  ( po r.1942) pomocí lanové dráhy, kterou projektovala firma Wilde.

Ve východní části lomu je  postupně odhalované rozsáhlé krasové podzemí, zvané Petzoldovy jeskyně, která patří k významným objevům po roce 2000 v českém krasu.

Petzoldova osvětlovací věž
další z objektů pod Petzoldovou osvětlovací věží
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *