• Menu
  • Menu

Tetínský lom

CHKO Český kras

Lomy mají své kouzlo.Vatový poprašek jarního sněhu, sluníčko a ticho, Tetínský lom. Lom není připraven na exkurze nezvaných návštěvníků ani není přístupný veřejnosti. Kolem lomu je čevenobílá zákazová páska, ale nahlédnout se dá. Další kroky potom vedou na horizont nad lomem, kde vidíte další lomy v Srbsku,  nad řekou Berounkou třeba lom Na Chlumu. Tetínský lom patří do JZ části Chráněné krajinné oblasti Český kras. Lom se nachází  uprostřed masivu vápencových skal , v údolí  Berounky kousek nad železniční tratí Praha – Plzeň. Těžba v lomu probíhá od počátku 20. století. Dříve byl lom spojen se železnicí svojí vlečkou, ta je nyní zrušena. Zachován je expediční zásobník s násypkami do vagonů. Pět těžebních pater , to je lom , který se nachází na k.ú. Tetín, V lomu se těží vápence chemické  a vápence , které se používají jako stavební kamenivo.

lomy Srbsko - Tetín (7)
Tetínský lom

K lomu se dostanete cestou ze Srbska na Tetín. Od Tetína je vzdálen necelé 2 km nedaleko silnice. Další výlet do okolí vás vede do Tetína, Srbska nebo třeba na Kodu.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *