• Menu
  • Menu

Hofbräuhaus v Mnichově – největší hospoda na světě

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Hofbräuhaus v Mnichově – největší hospoda na světě

Na tupláka do pivnice Hofbräuhaus

Mnichovský pivovar Hofbräuhaus jsme navštívily v prosinci. Ajka tady byla už několikrát a slibovala nejen dobré pivo a jídlo, ale taky zážitek. Do města jsme jely z našeho hotelu metrem tam i zpět. Pivovar je v centru města a z veřejné dopravy je  nejlépe využít metra linky U3 nebo U6, popř. můžete jet nadzemní dopravou, vystoupíte ve stanici Marienplatz.

pivnice Hofbräuhaus

Už vstup do prostor  pivního sálu vás pohltí jako něco neobyčejného a ta atmosféra!  Spousty lidí, stolů, řinčení skla i živé muziky – dechovka v bavorských krojích – Lederhosen.  Kolem nás chodí krojované „selky“, které nabízejí velmi chutné preclíky. Je tu dost plno, ale brzy dostáváme místo u jednoho z dlouhých stolů. Obsluhující číšník i personál se na nás usmívá a my si dáváme pivo, pro všechny štamgasty a hosty jsou  na  sklenicích známá bílá písmena HB na modrém pozadí s korunkou nad touto zkratkou.

pivnice Hofbräuhaus

Pivo se tady pije z tupláků /1 tuplák = 1 litr piva/, Ajka se toho nebojí,  ale já si dávám „malé“ pivo, což je náš půllitr. Z jídelního lístku vybíráme řízek a další  bavorské pochoutky. Vedle nás sedí turisté z Japonska i Anglie. Obdivujeme nejen výzdobu uvnitř restaurace, ale i um číšníků, kteří nosí obrovské tácy  s naplněnými  sklenicemi  zlatavým mokem a talíře naskládané na sobě. Denně se zde vytočí více jak 10 000 litrů piva.

pivnice Hofbräuhaus

Interiér hospody pojme až  3000 lidí a denní návštěvnost přesahuje 35 000 návštěvníků. Úžasné jsou i venkovní zahrada pod kaštany. Sem se vejde až 400 lidí.

pivnice Hofbräuhaus zahráídka

Původní pivovar se zde začal stavět 27.9. 1589 na přání bavorského vévody Wilhelma V. V letech 1896-97 byl původní pivovar zbourán a nahrazen novou, současnou pivnicí Hofbräuhau.  24. února 1920 zde byla založena  Národně socialistická německá dělnická strana (NSDAP). V rámci založení strany zde Adolf Hitler oznámil svůj 25-bodový program, program strany NSDAP. Během druhé světové války, v roce 1945,  byl Hofbräuhaus vybombardován  a zcela zničen. Pří oslavách 800. výročí Mnichova v roce 1958 byl pivovar zrekonstruován a znovuotevřen.

Poslední přestavba celého areálu proběhla na přelomu let 2004 a 2005 při změně vlastníka.Ve stejném  roce /2004/  byla v Las Vegas v USA v rámci licence postavena věrná replika Hofbräuhausu. Německy Staatliches Hofbräuhaus.

pivnice Hofbräuhaus

 

Otevřeno je každý den v týdnu  od 9 hodin. I na štědrý den dostanete v Hofbräuhaus pivo a něco dobrého na zub.

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *