Polabské národopisné muzeum
Ocitli jsme se na chvíli v jiné době , v jiném světě. Na chvíli jsem se vrátila do svého dětství v roubené chaloupce, ke své milované babičce a dědečkovi, s jejich tkalcovským stavem, kolovrátkem, dřevěnými rohačkami, hráběmi či jenom vzpomínkou na posezení v jejich malebné světničce s naškrobenými bílými krajkovými přehozy, tkanými koberci …Trochu mě zaskočilo, že obrázky z mého dětství , sice pozměněné, jsou tady v muzeu.
Procházíme úhlednou vesničkou, ze všeho kolem vyzařuje krása, řemeslný um a vůně. Posezení pod švestkou obsypanou plody nás odměňuje pohledem na kvetoucí zahrádky, překrásné roubenky, na vůz právě odpojených koní, špýchar, připravené ošatky ….pohoda a klid sobotního rána není rušen žádnými mimořádnými zákazy a tak obraz je mimořádně působivý pro oči i duši.
Zvláštností Polabského národopisného muzea je jeho umístění přímo ve středu bohaté polabské vesnice se zámkem a kdysi rozsáhlým panským velkostatkem. Areál muzea je z velké části oplocen nejběžnějším plaňkovým plotem.
První národopisné muzeu vzniklo v Přerově nad Labem v roce 1967. Šedesátá léta minulého století přinesla myšlenku zachránit v tzv“ záchranných skanzenech“ lidovou architekturu . Úkolem bylo především zachránit typické ukázky lidové architektury mizejících z našich vesnic. Předvojem a první vlaštovkou byla Staročeská chalupa čp.19 procházející v té době generální opravou, která byla slavnostně pro veřejnost otevřena 27.4.1967, selskou světnici zaplnil vzácný malovaný polabský nábytek a černá kuchyň byla vybavena černým nádobím a starým náčiním ze starých fondů poděbradského muzea..Z různých obcí byly postupně dodávány další a další skvosty od roubené studny, zvoničky,bylinkové zahrádky , barokní plastiku sv.Jana Nepomuckého, sušárny ovoce…
Počátky 70. let přinesly další rozšíření o myslivnu, patrový chmelařský špýchar, selskou bránu , včetně založení ovocného sadu ze starých ovocných odrůd….poté přibývaly další chalupy a stavení, stará školní třída, školní kabinet, hospůdka..…
Krásná malebná vesnička čeká ještě na zvoničku s kapličkou, kovárnu a hasičskou zbrojnici..
Starobylá obec Přerov nad Labem s 1030 obyvateli se nachází 25 km východně od Prahy v úrodné polabské nížině. Je rozložená při úpatí svědeckého kopce zvaného Bílá či Přerovská hůra. Okolní rovinatá krajina s lužními lesy, loukami a tůněmi, pozůstytky dávného toku Labe, přilákala už první zemědělce. Bylo to v mladší době kamenné někdy před 8. tisíci lety. Od té doby trvalo osídlení těchto míst nepřetržitě až do doby historické…(článek použit z výtahu publikace zakoupené v muzeu…).. Otevřeno : duben – říjen – denně mimo pondělí : 9- 17 hodin
Určitě si nenechte ujít , muzeum historických vozidel a kol , které je poblíž !
Přidat komentář