• Menu
  • Menu

Polná

Historické město na rozhraní Čech a Moravy

Polná, malebné město s velkou historií, leží na rozhraní Čech a Moravy. I když se uvádí, že je to menší město, projít důkladně všechny zajímavosti a popsat všechny památky, které město nabízí, se vám za 1 den stěží podaří. Polnou, která nás mile překvapila svou krásou, jsme navštívili v lednu. Udělali jsme si pěknou procházku městem a blízkým okolím.

kostel sv. Anny
kostel sv. Anny

Nejsvětější trojice na Husově náměstí

Začali jsme na hlavním Husově náměstí u pískovcového barokního sloupu se sousoším Nejsvětější trojice od Viktora Václava Morávka z roku 1750. Husovo náměstí vzniklo v II. polovině 15.století. Jeho rozloha je 1,8 ha. Stojí zde 32 patrových, architektonicky i historicky cenných měšťanských domů.

morový  sloup se sousoším Nejsvětější trojice
morový sloup se sousoším Nejsvětější trojice

Národní kulturní památka, kostel Nenebevzetí Panny Marie

Zastavili jsme se se u kostela Nanebevzetí Panny Marie, který je Národní kulturní památkou. Monumentální stavba je spolu s hradem dominantou města. Chrám byl vystavěn v letech 1700-1707. Odtud je pak pěkný výhled na Sezimovo náměstí s pěknými měšťanskými domy a gotickým  kostelem sv. Anny a špitálem, založenými po roce 1440. Původně sloužil kostel jako kaple pro chovance špitálu. Kostel je kulturní památkou.

kostel sv. Anny
kostel sv. Anny

Zámek a hrad Polná

Pokračujeme dále k areálu hradu a zámku v Polné, postavený ve 20 letech 13. století. V dnešní době představuje soubor fragmentů architektonických objektů rozmanitého slohového pojetí. Polenský hrad patří k nejstarším feudálním stavbám v České republice a k nejstarším stavbám ve městě. Dnes v areálu kromě Městského muzea sídlí  Základní umělecká škola, Kulturní středisko se sálem a Zámecká restaurace s ubytováním. V restauraci s příjemnou obsluhou jsme si dali dobrý oběd a dále pokračovali na kopec ke hřbitovnímu kostelu sv. Kateřiny.

hrad
hrad

Kostel sv. Kateřiny a sv. Barbory

Kostel byl postaven ve II. polovině 14. stoletína místě zvaném Strážný vrch.Na hřbitově se dochovala řada cenných náhrobků. Umělecky cenná je plasti ka na hrobce rodiny Vítkovy – dílo akademického sochaře Františka Vladimíra Foita. Od kostela je výhled na město. Ještě před západem slunce stihneme severně od hlavního náměstí  kostel Sv. Barbory z roku 1720-1725.

kostel sv. Kateřiny
kostel sv. Kateřiny

Pivovar

Pivovar pochází z let 1863 – 1865. Byl postaven na základech původního pivovaru, který shořel v roce 1863. V budově pivovaru ži v letech 1917-1919 známý spisovatel Bohumil Hrabal.

pivovar Polná
pivovar Polná

Židovské  město

Polenské ghetto bylo založeno v roce 1680. Dochovaná barokní zástavba má dvě části – původní město a dolní náměstí – Rabínský plácek. Bývalé židovské město je tvořeno 32 většinou patrovými domy. Synagoga a rabínský dům jsou v majetku Federace židovských obcí v Praze. Židovský hřbitov, který je umístěn na Dolním městě – Pod Kalvárií a je zde přibližně 1000 barokních, klasicistních i novodobých náhrobků, jsme navštívit již nestihli.

synagoga
synagoga

Hilsneriáda?

Vražda Anežky Hrůzové asi nebude nikdy zapomenuta /vražda se stala jenom několik měsíců  po podobném činu, vraždě třiadvacetileté Marie Klímové nedaleko Polné v lese Mršník/. Vraždy se staly součástí české historie a zaujaly i ve světě. V učebnicích je obvykle zastupuje jediné slovo: Hilsneriáda.

Devatenáctiletá Anežka se ztratila při cestě z práce domů v lese u Polné. 29. března 1899 kolem šesté odpoledne  se  švadlena Anežka  vracela domů. Domů se už nevrátila, matka a bratr ji začaly hledat až o 3 dny později. Při velké pátrací akci četníků byla Anežka nalezena mrtvá asi šest metrů u lesa Březina, zaházená smrkovými větvemi. Hrůzný nález, Anežka byla skoro nahá, košili měla obtočenou kolem hlavy a hlubokou ránu na krku. Někdo ji doslova podřízl.

Anežka Hrůzová
Anežka Hrůzová

Vražda byla vzhledem ke svým okolnostem prohlášena za rituální a byl z ní obžalován člen místní židovské obce Leopold Hilsner. Byl nakonec odsouzen na základě nepřímých důkazů r. 1899 v Kutné Hoře, znovu pak  v roce 1900 v Písku, k trestu smrti. Císař František Josef I. změnil Leopoldovi trest na doživotí, císař Karel v r. 1918 dal Leopoldovi milost. Tehdejší justiční omyl je dodnes předmětem spekulací a zdrojem tématu pro historiky a novináře. K vraždě se nakonec na smrtelné posteli přiznal Anežčin bratr, motivem byly finanční nesrovnalosti v rodině.

Vraždu připomíná pomník, který stojí  v místech nešťastné události. Pohřbená byla na zdejším hřbitovš, kde má i hrob.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *