• Menu
  • Menu

Zieleniec – lyžařský areál

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Polsko » Zieleniec – lyžařský areál

Skiareál Zieleniec

Moderní centrum lyžování na polské straně svahů Šerlich  a Vrchmezí v Orlických horách. Je zde večerní škola, půjčovna lyží , servis lyží,občerstvení, několik parkovišť. Zieleniec nabízí 3 lanovky a 25 vleků všech úrovní.  Pro milovníky nočního lyžování je k dispozici 10 upravených osvětlených svahů. Sjezdovky a vleky jsou uspořádány tak, že na lyžích můžete projet celý areál.V okolí je možné sehnat i ubytování. Centrum Zielenec je v lyžařské sezóně oblíbeným centrem milovníků lyžování a zimních sportů. Zielenec (900m.nm.) jako nejvýše položená kladská obec , 25 km od našich hranic. Díky jeho poloze na severních svazích a vysokým sněhovým srážkám zde leží sníh téměř 150 dní v roce. . Pro děti, lyžaře a snowboardisty začátečníky je k dispozici množství lyžařských škol. Ve středisku nechybí ani snowpark nebo halfpipe.

Skiareál Zieleniec
Skiareál Zieleniec

 

Šerlich je ideálním výchozím  bodem pro výlety v Orlických horách, odsud se dostanete na horní stanici lyžařského areálu Zielenec v Polsku./ info více : http://zieleniec.pl/ Skiareál Zieliniec leží v nadmořské výšce cca 950 m. n. m. .

Jsme na vrcholu Šerlichu, který je vysoký 1019 m. Téměř na vrcholu je postavena Masarykova chata, která byla otevřená v roce 1925 pod patronací Aloise Jiráska, i když on se otevření neúčastnil. Vybudována byla za přispění Klubu českých turistů dle návrhu arch.B.Fuchse. Z vrcholu Šerlicha je vidět  za hranicemi Polska pramennou oblast Divoké Orlice, přírodní rezervaci Topieliska. V této rezervaci rostou některé vzácné druhy rostlin , které na české straně nenajdete. (bříza trpasličí, blatnice bahenní…). Na východní straně je možno vidět za krásného počasí Králický Sněžník. Dále můžeme pozorovat Malou a Velkou Deštnou (1115 m nejvyšší hora Orlických hor). Na loukách v okolí Šerlicha rostou i vzácné a chráněné druhy rostlin a o loukám je zde dána zvýšená pozornost.

 

Na místě dnešního Šerlicha původně stávala horská osada Šerpách /Scherlich graben) Vznikla kolonizací asi koncem 17. nebo začátkem 18. století dřevorubci a uhlíři. Busta prezidenta  Masaryka (od Leoše Kubíčka), která stojí před Masarykovou chatou , má i dle vyprávění domorodců pohnutou historii. Několikrát  za výměny režimů, ať už začátkem okupace Německem nebo za dob komunistů vždy socha zmizela a díky odhodlanosti českých vlastenců vždy byla dobře uschována a ušetřena před jejím zničením. Dnes ji můžeme opět  před chatou obdivovat. V blízkosti chaty historicky stál hraniční kámen z doby vlády císaře Ferdinanda III. Zroku 1636, nově byl přemístěn do muzea v Deštném. Na Šerlich se dostanete od hotelu Orlice v Deštném , silnicí vybudovanou v r. 1935 a prodlouženou až do Bedřichovky v roce 1974. Silnice dále pokračuje přes Neratov do Bartošovi v Orlických horách.

 

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *