• Menu
  • Menu

MASOPUST Praha

Lidový svátek – MASOPUST

Odobí od Tří králů do Popeleční středy je časem Masopustu. Karnevalové období, jinak také šibřinky, bláznivé dny, fašank….  bylo již v minulosti obdobím a oficiálním svátkem pro lidi, kdy se hodovalo, pilo a veselilo. Masopust je třídenní lidový svátek. Vepřové hody a konání zabijaček , pro nezúčastněné bohaté výslužky – kde nechyběly klobásky, jitrnice, jelítka ovar, škvarky, huspenina..V různých oblastech a regionech se slaví Masopust například obřadním průvodem masek, kde s průvodem jdou i muzikanti.  V košíku se pak nese kořala, slanina, vejce, koblihy , Boží milosti ….a v mnohých regionech jsou účastníci ustrojeni ve specifických kostýmech a maskách. Průvody a všeobecné veselí provází také tanec.Vyvrcholení a konec Masopustu se počítá  úterý  o půlnoci, den tzv. před Popeleční středou. Popeleční středou  nastává období postní, které trvá 40 dní až do Velikonoc. Zvyky a tradice Masopustu jsou v Čechách a na Moravě známy již ze 13. století, svátek jako takový je ještě staršího data.

Program Masopustu v Praze  na rok 2015 najdete :  http://www.prazskypatriot.cz/prazske-masopusty-jsou-tu-mate-z-ceho-vybirat-kam-vyrazit-za-maskami-hudbou-a-pochoutkami/

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *