• Menu
  • Menu

Prokopské údolí – výlet s dětmi

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Prokopské údolí – výlet s dětmi

První únorový týden, který přinesl několik slunečních a jarních paprsků , lákal na nějaký výlet. Rozhodli jsme se pro Prokopské údolí. Slunce bylo schováno za krásnými skalami Prokopského údolí a tak nás trochu překvapila místy námraza a chlad.

Prokopské údolí

Prokopské a Dalejské údolí určitě patří mezi nejznámější pražské přírodní lokality . Najdete zde několik tras značených pro turisty včetně naučných stezek.

Stezka údolím Dalejského potoka (Řeporyje–Hlubočep)má 16 zastávek , zajímavostí je například jeskyně , kde podle pověsti přebýval sv.Prokop a před jejím vchodem stávala poustevna Jeskyně byla 120 m dlouhá a měla horní a dolní část. V její dolní části byly nalezeny zbytky zvířat z mladší doby kamenné , kostra mamuta a pravěkého člověka kromaňovského. Daleje byly až do konce 19. století  proslulé každoroční poutí k sv.Prokopu a lidovými veselicemi.

Stezka Prokopské údolí – Butovické hradiště má zastávek 6. Prokopské údolí je chráněnou přírodní rezervací. Procházka překrásným údolím je balzámem na duši a najdete zde pro sebe , své děti  i psí miláčky několik zastávek, kde můžete odpočívat. Příjemné může být i zakomponované piknikové místo s ohništěm, které je možno použít denně od 8 – 23 hodin. Po cestě  určitě nezapomeňte navštívit  Prokopské jezírko, které vzniklo na místě zaplaveného vápencového lomu po odstřelu skály v rove 1905. Jezírko má plochu 25 arů, je dlouhé 107 metrů , široké 26m. Jeho hloubka je asi 10 m. Mezi zajímavosti  dále patří třeba Albrechtův vrch a meandry na Prokopském potoce. Děti budou určitě nadšené  zastávkou na několika přírodně komponovaných dětských hřištích a v malém zooparku, kde můžou pozorovat ovce a kozy.

Prokopské a Dalejské údolí tvoří severovýchodní výběžek Českého krasu zasahující na území Prahy. Po tisíciletí  se hluboce zaříznutá údolí utvářela a dala tvar  tokům Dalejského a Prokopského potoka.  Pestrý  krajinný ráz  celé oblasti  tvoří  hornina  vápence siluru a devonu.

Prokopské údolí-

Osídlení Prokopského údolí se datuje na dobu před 30  000 lety , kdy jeskyně využívali paleolitičtí lovci jako úkryty. První zemědělci přišli do údolí v mladší době kamenné. Největší změny a ovlivnění této krajiny nastalo v 19. století. V oblasti vznikly lomy na vápenec a okolí potoků osídlili mlynáři, kteří zde zasypávali tůně a slepá ramena a odvodňovali louky  a stavěli náhony. Bylo zde více jak 10 mlýnů.

Rozloha území je 224,5 ha a patří sem katastrální území Radlice, Jinonice,Hlubočepy, Holyně, Řeporyje.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *