První únorový týden, který přinesl několik slunečních a jarních paprsků , lákal na nějaký výlet. Rozhodli jsme se pro Prokopské údolí. Slunce bylo schováno za krásnými skalami Prokopského údolí a tak nás trochu překvapila místy námraza a chlad.
Prokopské a Dalejské údolí určitě patří mezi nejznámější pražské přírodní lokality . Najdete zde několik tras značených pro turisty včetně naučných stezek.
Stezka údolím Dalejského potoka (Řeporyje–Hlubočep)má 16 zastávek , zajímavostí je například jeskyně , kde podle pověsti přebýval sv.Prokop a před jejím vchodem stávala poustevna Jeskyně byla 120 m dlouhá a měla horní a dolní část. V její dolní části byly nalezeny zbytky zvířat z mladší doby kamenné , kostra mamuta a pravěkého člověka kromaňovského. Daleje byly až do konce 19. století proslulé každoroční poutí k sv.Prokopu a lidovými veselicemi.
Stezka Prokopské údolí – Butovické hradiště má zastávek 6. Prokopské údolí je chráněnou přírodní rezervací. Procházka překrásným údolím je balzámem na duši a najdete zde pro sebe , své děti i psí miláčky několik zastávek, kde můžete odpočívat. Příjemné může být i zakomponované piknikové místo s ohništěm, které je možno použít denně od 8 – 23 hodin. Po cestě určitě nezapomeňte navštívit Prokopské jezírko, které vzniklo na místě zaplaveného vápencového lomu po odstřelu skály v rove 1905. Jezírko má plochu 25 arů, je dlouhé 107 metrů , široké 26m. Jeho hloubka je asi 10 m. Mezi zajímavosti dále patří třeba Albrechtův vrch a meandry na Prokopském potoce. Děti budou určitě nadšené zastávkou na několika přírodně komponovaných dětských hřištích a v malém zooparku, kde můžou pozorovat ovce a kozy.
Prokopské a Dalejské údolí tvoří severovýchodní výběžek Českého krasu zasahující na území Prahy. Po tisíciletí se hluboce zaříznutá údolí utvářela a dala tvar tokům Dalejského a Prokopského potoka. Pestrý krajinný ráz celé oblasti tvoří hornina vápence siluru a devonu.
Osídlení Prokopského údolí se datuje na dobu před 30 000 lety , kdy jeskyně využívali paleolitičtí lovci jako úkryty. První zemědělci přišli do údolí v mladší době kamenné. Největší změny a ovlivnění této krajiny nastalo v 19. století. V oblasti vznikly lomy na vápenec a okolí potoků osídlili mlynáři, kteří zde zasypávali tůně a slepá ramena a odvodňovali louky a stavěli náhony. Bylo zde více jak 10 mlýnů.
Rozloha území je 224,5 ha a patří sem katastrální území Radlice, Jinonice,Hlubočepy, Holyně, Řeporyje.
Přidat komentář