• Menu
  • Menu

Pražský hrad

Pražský hrad

Únorové ranní slunce  nás  vytáhlo za pačesy z postele a nutilo nás jít na procházku. Za cíl jsme si dali Pražský hrad. Byl to trochu šílený a mrazivý nápad. Z Malostranského náměstí jsme přešli na zámecké schody.

Zámecké schody

Zbloudilý ranní turista s báglem se plahočil  kousek před námi, dolů scházel starší pán v černém kabátě a klobouku. Usmíval se a pozdravil. Všude bylo příjemné ticho a ranní mrazivý opar nad Prahou všechnu tu krásu kolem jenom umocňoval. Strážci hradu stáli ve svém postoji před vstupní branou Pražského hradu, a skupina italských turistů si užívala fotografování s krásným panoramatickým pozadím stověžaté Prahy a všech architektonických skvostů.  Zmrzlé ruce mačkající spoušť aparátu a těkající oči bezradně a nenasytně vnímají malost a nedokonalost vše zachytit a zvěčnit.  Radost okamžiku a radost z nádhery a opuštěnosti,  bez davu turistů kolem, se nedá popsat.

Malostranské náměstí – www.kamsevydat.cz

Vycházka na Pražský hrad

Vycházku na hrad můžete naplánovat v průběhu celého roku.  Na cestu se můžete vydat z Malostranské od stanice metra, někdo raději zvolí cestu z Malostranského náměstí a další přijde od Hradčanského náměstí. Ať zvolíte jakoukoliv cestu,  je vaše volba správná. Je zde tolik co k vidění!  Nejsem historik a tak nedokáži popsat všechny ty styly, roky, panovníky, ale všude na vás  padne síla místa i okamžiku.

Pražský hrad

Pražský hrad

Pražský hrad patří do pražské čtvrti Hradčany. Hrad byl sídlem českých  panovníků. Od roku 1918 je sídlem prezidenta republiky. Původní hrad byl založen v 9. století.  Na hradě jsou uloženy korunovační klenoty a jsou zde pochováni čeští panovníci. Hradní komplex patří mezi největší na světě.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *