Mikádo v Českém Švýcarsku
Už od rána svítí sluníčko a my vyrážíme z malebné vesničky Jalúvčí /u Děčína/ do Hřenska. Podaří se nám zaparkovat podél silnice u vody a pak už pospícháme na autobus k Informačnímu centru. Nikde nikdo a tak se trochu obáváme, že žádný bus nepojede, ale během minuty je tu!Bus 438, to máme teda štěstí. Další linka je 438 a od 29.4. přibyla další linka č. 441, tzv. shuttle bus – kyvadlová doprava mezi Meznou – Hřenskem a Hájenkami, na podporu turismu v centrální části Českého Švýcarska.
Na zastávce má ještě řidič konflikt s cizinci, je na ně dost neurvalý a oni chudáci nestihli vystoupit. My jedeme na Tři prameny, tak se raději ptáme mladé rodinky v autobuse, kdy máme vystoupit, ti také nevědí. Chvíli stojíme na první zastávce a řidič na nás houkne, vy nevystupujete? Ještěže tak, vystupujeme společně s rodinkou a dalšími.
Směrovka ukazující směr na Pravčickou bránu, 2km. Stačí se rozhlédnout a zdá se, že vstupujeme na „jinou planetu“. Lidí pomálu, rodiny s dětmi, pejskaři, turisté a my. Postupujeme kamennou pěšinou směrem k Pravčické bráně. Boční srázy pod skalisky jsou plné ohořelých kmenů. Černohnědá scenérie pod modrou oblohou je až fascinující. Před námi jsou výhledy, které dříve zastiňovaly vzrostlé stromy. Postupujeme hadovitou cestou v němém úžasu. Pohozené kmeny z výšky připomínají hru „mikádo“. Místy začíná bujará zeleň už vystrkovat růžky a dere se popelavou zemí na povrch.
Nepospícháme, užíváme jarních slunečních paprsků a přemýšlíme, jak hrozný musel být požár, to zdrcující a spalující horko a žár. To nasazení hasičů a všech záchranných složek, ten strach lidí, kteří žijí tak blízko. Přesto máme pocit, že příroda/na rozdíl od lidí/ se rychle přizpůsobila a že obnova jí bude ku prospěchu.
Pravčická brána je už na dohled, vystoupáme nahoru, zaplatíme vstupné. Ještě se tady pracuje, ale stánek s občerstvením je otevřený. Sedíme venku, pijeme točené pivo a pozorujeme krajinu kolem. Výhledy jsou parádní.
Požár v Českém Švýcarsko 2022
Lesní požár v Českosaském Švýcarsku vypukl v sobotu 23. července 2022 (během velké vlny veder) v národním parku České Švýcarsko nedaleko Hřenska. Požár postupně zasáhl více než 1000 ha plochy parku, v největším nasazení ho hasilo osm vrtulníků, pět letadel a dohromady asi 700 osob.
Podle dostupných údajů se stal nejrozsáhlejším lesním požárem v ČR. Dosud nejrozsáhlejší požár zasáhl v květnu 2012 oblast nazývanou Moravská Sahara u Bzence na Hodonínsku, kde hořelo na 165 hektarech.
Více než dva měsíce trvalo než si turisté kvůli rozsáhlému požáru mohli zblízka prohlédnout jeden z největších klenotů Českého Švýcarska.
Podle studie z ledna 2023 byla primární příčinou rychlého a v prvních dnech nezvladatelného šíření požáru kombinace vysoké rychlosti větru, nízké vlhkosti vegetace, vzduchu i půdy a vysoké teploty.
Pravčická brána
Pravčická brána stojí na svém místě odnepaměti. Je výsledkem milióny let trvajícího zvětrávání v méně odolné části skalního masivu, tvořeného kvádrovými pískovci turonského stáří.
V počátcích turistického objevování krásy Pravčické brány stával u její paty malý kůrou pobitý domek, sloužící jako výčep. Přístupová cesta od Hřenska zv. Pelagiensteig byla vydlážděna již koncem 70. let 19. stol. a tehdy došlo i k vybudování promenádní stezky směrem k Mezní Louce.
Roku 1881 nechal majitel panství kníže Edmund Clary-Aldringen vystavět u Pravčické brány výletní zámeček Sokolí hnízdo. Pozval si k tomu účelu dělníky z Itálie a to z prostého důvodu – byli nejlevnější pracovní silou. Celý zámeček byl postaven během jediného roku, což je při jeho rozsáhlosti a době, ve které byl stavěn, čas téměř rekordní. O několik let později bylo na skalních vyhlídkách v bezprostředním okolí vybudováno zábradlí.
Za vstup do areálu se začal brzy po vystavění restaurace platit poplatek.
Pravčická brána je největší přirozená skalní brána na našem kontinentu, národní přírodní památka. Je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska a tvoří symbol celé oblasti.
Od místa vstupu do areálu se rozbíhají upravené stezky a schodiště na jednotlivé vyhlídky, odkud můžeme pozorovat samotnou Pravčickou bránu nebo se kochat působivými pohledy do blízkého i vzdálenějšího okolí.
Pravčickou bránu navštívily od dob, kdy byla „objevena“ pro turistiku, prokazatelně milióny lidí. Mezi mnoha známými osobnostmi se jejím půvabům obdivoval hned dvakrát – v letech 1831 a 1851 – slavný autor pohádek Hans Christian Andersen. Je bezesporu jasné, že také zde načerpal mnoho inspirace pro svou práci.
Od 31.03.2023 byla zahájena na Pravčické bráně letní sezóna – otevírací doba 10 – 18 hodin, denně.
Vstupné
Dospělí 95 CZK / 4 EUR
Děti (6-14 let) 30 CZK / 1,5 EUR
Studenti/důchodci 30 CZK / 1,5 EUR
zdroj : https://www.pbrana.cz/
Vstupné spojené s provozem areálu se vybírá od konce 19. století a v přepočtu zůstává pořád přibližně ve stejné výši.
Přidat komentář