• Menu
  • Menu

Pražské vily – Winternitzova vila

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Pražské vily – Winternitzova vila

Vilu od architektů  Adolfa Loose a Karla Lhoty  postavil v roce 1932 pražský právník JUDr. Josef Winternitz jako rodinnou vilu pro svoji manželku Jenny Winternitzovou, dceru Suzanu a syna Petra.

Winternitzova vila

 Jedná se o poslední Loosovu realizovanou budovu a má hodně shodných prvků s Müllerovou vilou, mimo jiné i způsob členění (tzv. raumplan), který byl pro Loose obecně charakteristický. Stavba vily včetně všech příprav, plánů a povolení trvala jeden rok a 9. září 1932 bylo vydáno „Povolení k užívání stavby“.

Winternitzova vila

 Rodina vilu obývala do roku 1941, kdy byla donucena pod tlakem rasové perzekuce vilu převést na Auswanderungsfond für Böhmen und Mähren (Vystěhovalecký fond).  Od tohoto fondu koupila objekt obec pražská, která ve vile zřídila mateřskou školku. Ta zde nepřetržitě sídlila až do roku 1997.

Celá rodina byla roku 1943 transportována do Terezína a později do koncentračního tábora Osvětim.  Zde také hned po příjezdu zahynul v plynové komoře JUDr. Josef Winternitz a jeho syn Petr. Jenny Winternitzová a dcera Suzana dostaly práci ve fabrice u transmisí, kde díky teplu ze strojů přečkaly zimu až do konce války. Po válce se vrátily zpět do Prahy, ale do jejich rodinné vily se už nikdy nedostaly. Jejich nárok na vrácení vily sice Československý stát uznal a obnovil vlastnické právo pro JUDr. Josefa Winternitze, ale uvalil na dědičky daň dědickou a milionářskou. Navrácení vily bylo podmíněno splněním těchto platebních podmínek a bylo zatíženo exekucí. Vzhledem k tomu, že Jenny a Suzana neměly žádného majetku ani příjmů a nebyly schopné tyto podmínky splnit, nabídly Československému státu darování vily na oplátku za zrušení exekucí a dalších pohledávek, které bojem o navrácení majetku vznikly. Darovací dopis ukončila Jenny Winternitzová zvoláním „Míru zdar“. Již se nikdy do vily nepodívaly ani o ní v rodině nemluvily. Zbytek rodiny se o vile dozvěděl až v roce 1991 při přípravě restitucí. Ani Jenny ani Suzana se restituce nedočkaly. Vila se vrátila do rukou potomků původních majitelů a rodina ji zrekonstruovala do původní podoby 30. let. Rekonstrukce proběhla v letech 1999-2002 a podílela se na ní osobně celá rodina.

Winternitzova vila

Pozoruhodný výsledek, jakým rekonstrukce do původní podoby dopadla, je jen díky nezměrné energii a práci vnuka JUDr. Josefa Winternitze Ing. Stanislava Cysaře. Od roku 2017 je vila otevřena veřejnosti a je možné ji navštívit v rámci komentovaných prohlídek nebo na některém bohatém kulturním programu, který ve vile probíhá. Také je možné se ve vile ubytovat,  nebo si ji pronajmout na svatbu, nebo soukromý večírek. Vila je stále v rukou původních majitelů, kteří se stálou výstavní expozicí ve 2. patře snaží o to, aby se nazapomnělo na pohnuté dějiny 20. století, které se drsně zapsaly do historie rodiny a objektu.

text: www.loosovavila.cz

Winternitzova vila
Vila je otevřena pro veřejnost :

Od neděle do středy 12-18 hod. PRO NÁVŠTĚVU VILY NENÍ NUTNÁ PŘEDCHOZÍ REZERVACE.
Můžete zde strávit libovolně dlouhý čas, vyzkoušet dobová křesílka a pomocí tištěného průvodce (česky, anglicky, německy, francouzsky a hebrejsky) si vychutnat architekturu i aktuální výstavy

Winternitzova vila

Nebo si rezervujte komentované prohlídky  vily, které se konají ve vybrané soboty a neděle. Termíny vypisujeme s měsíčním předstihem a najdete je v sekci PROGRAM. Je nutná rezervace přes prodejní portál goout. Prohlídka trvá přibližně 1,5 hod. a je v českém jazyce. Prohlídku v anglickém jazyce je možné objednat si na [email protected]

Ne 12:00 – 18:00               
Po 12:00 – 18:00              
Út 12:00 – 18:00               
St 12:00 – 18:00 

Winternitzova vila
Komentované prohlídky

Probíhají každou sobotu a neděli vám poskytnou dostatek oficiálních i soukromých informací přímo z rodiny původních majitelů, kteří vilu provozují. Můžete si vybrat romantický ranní termín s vyhlídkou na východ slunce nad historickým středem města, nebo počkat na podvečerní termín s vyhlídkou na západ slunce. Samozřejmě můžete přijít za okouzlujícím světlem celý den.

 

Sára Schlitzová

Jsem studentkou Zahradní a krajinné architektury na ČZU v Praze. Za cestovatelku a dobrodruha se považuji již od chvíle, kdy mě starší sestra na půli cesty poslala samotnou do školky. Kromě cestování a fotografování (amatérské), ráda trávím čas s přáteli. Od malička se věnuji sportům a hře na housle. Taky ráda vyrazím za kulturou (divadlo, výstavy, kino).

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *