Orlická přehrada
Jsme v letovisku Solenice pod hrází Orlické přehrady ve středním Povltaví Solenice jsou zaklíněné uprostřed krásné přírody na břehu řeky Vltavy. V minulosti neznámá vesnička, zmiňovaná už roku 1142, patřila původně Sedleckému klášteru u Kutné Hory. Výstavba Orlické přehrady a přemostění Vltavy prakticky otevřelo cestu do světa. Při stavbě Orlické přehrady byly vybudovány ubytovny pro stavbaře. Většina z nich slouží dnes jako rekreační zařízení. K přehradě je to, co by kamenem dohodil. Pokud jdete pěšky přejdete modrou lávku přes řeku a po cestě se dostanete až k přehradě. Na přehradu dojedete i autem.
Pokud se v Solenicích ubytujete, je možné vyrážet na výlety do blízkého okolí. Ubytování zde najdete v několika ubytovacích zařízeních. My máme vyzkoušeno ubytování U Anny. Zázemí je tady skvělé nejen pro rodiny s dětmi. Příjemní majitelé Anička a Honza vám doporučí kam se vydat, když budete mít štěstí ukážou vám i další … Doporučujeme!

Mrtevna
Je to hluboká rokle těsně pod Solenicemi. Prý se zde zachytávali utopení z blízkého brodu. Proti Mrtevně je nejkrásnější meandr Vltavy – Podkova.

Most – lávka
V roce 1954 začaly přípravné práce na místě budoucí přehrady Orlík. Budovaly se cesty a pomocné objekty, odlesňovaly se svahy. Dosud bylo spojení obou břehů Vltavy u Solenic jen převozem loďkou nebo přes brod. Dřevěná lávka na pilotech dřevěných byla vybudována v roce 1954 pro pěší a případně lehkou dopravu. Ještě v tomto roce /červen 1954) strhla lávku povodeň. Roku 1955 byly pro nový most postaveny betonové pilíře a byl postaven most s ocelovou konstrukcí. Byl vhodný pro chodce i těžkou dopravu. Později byl most uzavřen pro dopravu a využívají jej chodci. Při povodních v roce 2002 byl most poškozen povodní, oprava mostu probíhala do roku 2004.

Vodní dílo Orlík
Přehrada byla postavena jako součást vltavské kaskády v letech 1953-63. Přehrada s nejvyšší hrází v republice, s výškou 91 metrů, je dlouhá 450 metrů. Objem nádrže je 716,5 milionu m3. První návrh pro vybudování přehrady vycházel z roku 1911. Hlavním účelem díla je výroba elektrické energie. Na levém břehu byly v elektrárně instalovány čtyři Kaplanovy turbíny. Maximální provozní spád činí 71.5 m – to je světová rarita. Ročně se tu vyrobí tolik čisté energie, jako při spálení 450 000 tun uhlí.

Vybudováním přehrady vzniklo 68 km dlouhé jezero, vzdutí hladiny dosahuje vzdálenosti i 23 km na Otavě a 7 km na Lužnici. Před napuštěním přehrady bylo třeba zachránit nejvýznamnější památky – byla zabezpečena skalní stěna u Orlíku, obezděny obvodové hradby na Zvíkově, o 34 m výše byl přenesen románský kostel v Červené nad Vltavou, Při pravém břehu je plavební zařízení pro malá sportovní plavidla. Napuštěním přehrady vznikla i velká rekreační oblast.

Přidat komentář