• Menu
  • Menu

Rozhledna Milada a Solenická podkova

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihočeský kraj » Rozhledna Milada a Solenická podkova

Rozhledna Milada

Květnové teplé počasí  počasí s hrozbou dešťových přeháněk nás nezastavila před výletem na krásnou  masivní třicetimetrovou rozhlednu Miladu. Od Orlické přehrady, ze Solenic, kde jsme ubytovaní,  je to sem opravdu kousek. Autem jsme dojeli na parkoviště a odtud došli  pár set metrů k rozhledně.  Už cestou je všude kolem krásný výhled do okolní krajiny. Výhledy s rozhledny jsou pak ještě parádnější.

rozhledna Milada

Rozhledna  stojí na vrchu Krchov nad podkovou řeky Vltavy na jejím pravém břehu, pod Orlickou přehradou s výhledem na Orlík, Kamýk, Vltavskou podkovu a při dobré viditelnosti i na Šumavu – Boubín, Poledník nebo Kleť, Libín nejblíž v okolí pak mj. Kostel a významné poutní místo Maková u Smolotel.

Rozhledna byla postavena v letech 2014 – 2017 svépomocí, výhradně z vlastních prostředků stavitele. Pro veřejnost byla rozhledna otevřena v červenci 2017

Rozhledna stojí na vrchu Krchov, který je vysoký  489 m.n.m. V historii sloužil Krchov především rogalistům, byla zde i dřevěná rampa. Rozhledna má 9 pater, 144 schodů a výšku 29,70m. 

Nádherný kruhový výhled se rozprostírá ze dvou zastřešených vyhlídkových plošin, z nichž ta vyšší je ve výšce 27 metrů (Orlická přehrada, Kamýk, Maková hora, Krásná HoraBrdy  s Prahou a Tokem, rozhledny Veselý vrch a Besedná, za dobré viditelnosti vrcholky ŠumavyBoubínem, Bobíkem, Poledníkem a Libínem). Krásně je také vidět oblíbená vyhlídka Solenická podkova.

Solenická podkova

Otevřeno od 1.4. do 30.6. vždy v sobotu a v neděli a ve státní svátky, v čase 10,00 – 17,00 hodin, (výjimkou je mimořádné nepříznivé počasí), v červenci a srpnu pak je otevřeno denně, v čase 10,00 – 19,00 hodin, od 1.9. do 31.10. vždy v sobotu a v neděli a ve státní svátky, v čase 10,00 – 17,00 hodin, (výjimkou je mimořádné nepříznivé počasí).

Mimo uvedené  je otevřeno pro předem sjednané skupiny, nutné sjednat na tel.: 606931820 nebo 602210715.

Solenická podkova

Kiosek Rozhledna Milada

Po „namáhavém“ výstupu se odměňujeme ve zdejším kiosku – Kiosek Rozhledna Milada. Lákavá výzdoba s čerstvé zeleniny, přistupujeme k okénku a z nabídky  od milé obsluhy vybíráme pečené naložené maso , pěkně namazané na chleba s cibulkou, nakládaný sýr se švestkami , k tomu pivko i kávičku Pro děti určitě za odměnu zmrzka a nanuk.

Kiosek Rozhledna Milada

Kiosek nabízí točené pivo, teplých a studených nápojů, moučníků a něčeho malého k snědku.

Solenická podkova

Další vyhlídka na meandr se nachází na skaliskách Na Vraném nedaleko obce Solenice. Skaliska se tyčí 150 metrů nad řekou. K vyhlídce nevede žádná značená cesta a není jednoduché se k ní dostat. Dobrý přístup je z obce Zduchovice po zelené turistické značce, která vede k vyhlídce Na Altánku. Nad vesnicí v lese narazíte na širší cestu, po které se dáte vpravo. V místě zúžení cesta zatáčí vpravo, v tomto místě odbočte vlevo a pokračujte zhruba 100 metrů po vrstevnici. Na konci vás čeká strmější sestup k vyhlídce, který ale stojí za to.

Vyhlídka se nachází v turistické oblasti Toulava.

Solenická podkova- foto: Martin Pišín

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


komentář