• Menu
  • Menu

Příchovice a Malá Skála

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Liberecký kraj » Příchovice a Malá Skála

Malý kousek od Kořenova, na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš, leží malá horská obec Příchovice. Původně sklářská, tkalcovská a dřevařská osada dnes slouží jako jedno z významných míst pro zimní i letní radovánky. V létě tady najdeme množství turistických a cyklistických tras, v zimním období můžeme využít jak běžky, tak sjezdové lyže.

Štěpánka

Štěpánka

Auto zaparkujeme na místním parkovišti za poplatek 50,- Kč na den a vydáváme se po modré na vrchol Hvězda. Tady, ve výšce 959 metrů nad mořem, nacházíme nejstarší kamennou rozhlednu Jizerských hor. 24 metrů vysoká Štěpánka je podle mnohých také jednou z nejhezčích českých rozhleden vůbec. Veřejnosti byla zpřístupněna roku 1892. Z vyhlídkového ochozu nám nabízí pohledy na západní Krkonoše, panorama Jizerských hor, přehradu Souš a do údolí řek Desné a Kamenice. Poblíž rozhledny je stánek s občerstvením a prodejem vstupenek. Otevírací doba a přístup na rozhlednu je zpravidla mezi 10. a 18. hodinou každý den. Jen na jaře a na podzim mimo pondělí, a v zimě pouze o víkendu. Vstupné je 30,- Kč.

Štěpánka

Když jsme se dost vynadívali, ještě scházíme dolů k Maltézskému kříži, stojícímu na prostranství za rozhlednou. Jedná se pravděpodobně o největší kamenný kříž v ČR. Symbolizuje pietní místo na památku německých vojáků, padlých v cizině. Kříž zde postavili původní obyvatelé v roce 1944, jenže ten byl o rok později zničen a obyvatelstvo odsunuto. Ke kompletní rekonstrukci kříže došlo až roku 2011.

U Čápa

Druhou zastávkou na našem dnešním putování Příchovicemi je areál U Čápa. Od léta 2013 tady stojí rozhledna Maják, která přiléhá k Muzeu Cimrmanovy doby. V něm nacházíme velkou část pozůstalosti největšího českého génia, Járy Cimrmana. Je tady k vidění například mistrova busta, bohužel poničená kloboučníkem Lešnerem, dívčí šaty, které malý Jára nosíval, smeták na čištění koutů a mnoho dalšího. Bezmála 26 metrů vysoká celodřevěná rozhledna nabízí výhled spíše do vnitrozemí. Svým tvarem opravdu připomíná maják a vzhledem k nadmořské výšce 785 metrů se téměř jistě jedná o nejvýše položený maják na světě. Vstupné počítají 45,- Kč.

U Čápa

V plánu jsme měli dát si oběd ve zdejší restauraci a zároveň ochutnat pivo z místního pivovaru, ale bylo zcela plno. Proto dáváme zavděk Příchovické hospůdce na návsi a jejímu menu.

U Čápa

Malá Skála

Cestou domů ještě zastavujeme v Malé Skále. Dalo by se říci rekreační středisko, ležící v údolí řeky Jizery. Z jedné strany mu dominuje skalní hrad Vranov-Pantheon, ze strany druhé Suché skály. U Jizery najdeme areál Žlutá plovárna s lanovým centrem a půjčovnou lodí a koloběžek, za mostem Boučkův statek, patrovou roubenku s expozicí o maloskalsku a stylovou hospodou a mnoho a mnoho jiných zajímavostí a pozoruhodností. Zkrátka, trošku jsme to podcenili. Zbývá nám tady čas jen na návštěvu Vyhlídky pod hradem a maličkou procházku po okolí. Tak snad někdy příště.

Boučkův statek
Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *