• Menu
  • Menu

Hamr na Jezeře – Hamerské jezero

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Liberecký kraj » Hamr na Jezeře – Hamerské jezero

Začít obědem ve stylové restauraci je správný začátek výletu. V hospodě je plno a tak usedáme. Česká kuchyně a pak krátký výlet k jezeru. Je všední den před prázdninami a tak lidí je tu málo. Pěkné domy i zeleň. Přicházíme k Hamerskému jezeru z levé strany, jaké je naše překvapení, že všude je plot. Vstupné 20 Kč na písečnou pláž by jsme rády zaplatily, ale nikde nikdo a zamčeno. Všude zákaz a k vodě se nedá dostat. Paprsky začínají hřát a my se chtěly vykoupat.

Hamr na Jezeře

Jdeme tedy po hrázi na druhou stranu. Tady není plot, ale zákazů ještě více. Je to pro rybáře a všude zákaz koupání. Trochu nechápeme. Obloha nad jezerem čaruje a je odtud pěkný výhled na okolní kopce i na Ještěd. Když ne jezero, tak zkusíme zříceninu Ralsko.

restaurace

Hamr na Jezeře

Hamr na Jezeře leží v ploché krajině borových lesů  pří Hamerském potoce, který napájí velké rybníky, především Hamerský, ale i Horecký a Sedlšťský. Tyto rybníky zajišťovaly provoz bývalých železných hamrů. Hamr na Jezeře je obklopen Hamerským Špičákem /452 m.nm./ s hradem Děvínem na vrcholu, Mlýnským vrchem /387 m.n.m./ a Chrástenským vrchem /452 m.n.m./. Nejvyšší vrcholek v okolí je Ralsko /696 m.n.m/ se zříceninou hradu.

Hamr na Jezeře je vzdálen 30 km od České Lípy a 30 km od Liberce v nádherné přírodě, obklopenými lesy , pískovcovými útvary a vrcholem se zříceninou hradu Děvína, založeného roku 1250. Leží mezi Hamerskou strouhou a Ploučnicí, která napájí Hamerský rybník.

Hamr na Jezeře

Roku 1516 se pří železných hamrech připomíná městečko s hamrem. Nazývalo se Nový Hamr, roku 1930 jen Hamr. Na konci 19. století se Hamr stal vyhlášeným letoviskem. Vznikla tu řada pensionů a vilek, čímž ves nabyla téměř lázeňského charakteru. V období socialismu byl Hamr silně poškozen těžbou uranu.Vypuštěn byl i Hamerský rybník . Náprava nastala až po roce 1989.

Hamr na Jezeře

Hamerský rybník

Slouží rekreačním účelům. Má rozlohu 56 ha a uzavírá jej hráz původně osázená staletými košatými lípami, byla postavená v 16. století.

Ještěd

Zajímavosti v okolí

Děvín, Černý rybník, kaple v Hamru, Ralsko, Skalní divadlo, Průrva řeky Ploučnice, Hamerský Špičák, Široký kámen, Stohánek, Velký Jelení vrch, Holičky, Chrastenský vodopád, Kozí hřbet a další.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.