• Menu
  • Menu

Přírodní koupaliště Dachova – Hořice

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Královéhradecký kraj » Přírodní koupaliště Dachova – Hořice

Rozmarné léto

Důvodem cesty do  Hořic je sraz třídy. Má být vedro a tak volím ubytování na Dachovech. Koupaliště je od hotelu vzdálené jen 300 metrů. Jako  studenti ( to už je ale dávno) jsme sem chodili a tak zvědavost je velká.

Koupaliště Dachova Hořice

Hotel Dachova – tak to byl trochu úlet. Už přivítání bylo hodně neosobní. Pokoj jsem měla rezervovaný hodně dopředu. Vchod do hotelu jsem nenašla a tak vešla do pěkné staročeské  restaurace. Pozdravila jsem a slušně jsem se zeptala kudy se do hotelu jde. Dostala jsme hned kázání, že nejdřív musím zaplatit a jestli chci, že mi pokoj ukáží.  Zaplatila jsem a pocit nepříjemný bohužel zůstal. Zeptat se, jestli je ráno možná snídaně, jsem se neodvážila. Malý pokojíček, koberec už toho hodně pamatuje. Je mi to fuk, já tu jen přespím. Chtěla jsem si sednout chvíli do krásné restaurace na malé pivo, ale i to jsem zavrhla a raději zavolala kamarádům, jestli by pro mne mohli hned přijet.

Sraz se povedl, Ráďa s Mírou hráli až do ranních hodin krásně na kytary. Pak už do hajan a já se těšila na ráno. Nemohla jsem dospat a tak už kolem sedmé jsem vyrazila ke koupališti.

Koupaliště Dachova Hořice

Sluneční lázně Dachova

Koupaliště uprostřed přírody, se teprve probouzelo, a hned se vytratila nespokojenost s nějakým hotelem. Nádherný areál koupaliště  s krásnými historickými budovami. Tak takhle si to vůbec nepamatuji, opravdu mi to vyrazilo dech. Celé koupaliště, včetně kempu je oplocené a zavřené. Otvírají až v 10 hod,  ach jo. Kolem koupaliště vede cesta, je tu krásně, potkávám  houbaře a pár lidí s kempu. Příště se ubytuji tady, to bude krása.

Koupaliště Dachova Hořice

Koupaliště Dachova

Parkoviště je asi 100 metrů od pokladny. Před pokladnou je prostor pro kola. Konečně se otvírá brána. Ve stylové pokladně zaplatím 45 Kč. Sedím na žluté lavičce a nasávám romantickou atmosféru. Průzračná voda, na dně kamenné pískovcové desky a písek.  Pozoruji děti, které skáčou  z dřevěného mola uprostřed jezera. Sprchy, WC i občerstvení jsou samozřejmostí. Koupaliště v zeleni pod vysokými stromy i těmi právě zasazenými, písečná i travnatá pláž.  Svítící barvy neobvyklé architektury budov, nádhera. O čistotě vody svědčí výskyt čolka horského. Dno koupaliště tvoří pískovcové kvádry.

Koupaliště Dachova Hořice

Kemp

Ubytování je možné  přímo v areálu koupaliště v chatkách nebo ve vlastních stanech.

 

Historie

Areál koupaliště a slunečních lázní na Dachovech byl vybudován v letech 1923-1925 podle profesora sochařsko-kamenické školy Karla Bachury na místě původního tzv. spodního dachovského rybníku. Vodní nádrž ve tvaru čtverce o straně 100 metrů byla rozdělena na tři sekce – pro děti, pro začátečníky a pro vyspělé plavce, s maximální hloubkou 3 metry. Bazén je napájen lesními prameny, díky nimiž si zachovává stále čistou vodu, Při severní straně nádrže byl vybudován dřevěný pavilon s kabinami, honosící se dodnes ojedinělou architekturou ve stylu tzv. národního dekorativismu. Před kabinami byla vysázena dvojitá stromová alej a před ní zřízená písečná pláž. Prvorepubliková atmosféra „ rozmarného léta“ láká k odpočinku místní i příchozí a je také vyhledávaná filmovými štáby.

Koupaliště Dachova Hořice

Koupaliště Dachova

písečná i travnatá pláž, stolní tenis, petang, volejbal, fotbal, plážový volejbal, občerstvení, ubytování v chatkách, ubytování ve stanech, WC, kabinky, sprchy

Koupaliště Dachova Hořice

Otevírací doba

květen a září pouze jako sluneční lázně BEZ koupání – denně od 10 do 19 hod.

koupání povoleno od 1.6. do 31.8.

tel.: 493624114

Koupaliště Dachova Hořice

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *