• Menu
  • Menu

Přírodní park Česká Kanada

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihočeský kraj » Přírodní park Česká Kanada

Ďáblova prdel

Pomyslný trojúhelník, jehož vrcholy tvoří města Nová Bystřice, Slavonice a Kunžak nazýváme od roku 1994 Přírodním parkem Česká Kanada. Území o rozloze cca 250 km² najdeme v Jižních Čechách kolem historické hranice mezi Čechy a Moravou. Z jižní strany je Česká Kanada vymezena státní hranicí s Rakouskem. V kraji si můžeme projít rozsáhlé lesy, navštívit spoustu rybníků a nespočet žulových skal a balvanů. Mezi nepřeberným množstvím cílů si pro dnešní výlet vybíráme dva. Prvním je zastávka Kaproun a poté se chystáme na Ďáblovu prdel.

Krvavý rybník
Krvavý rybník

Na železnici, dějou se věci

Železniční zastávka Kaproun leží na úzkorozchodné trati mezi Jindřichovým Hradcem a Novou Bystřicí. Říká se o ní, že alespoň jednou za život by ji měl navštívit každý Čech. Jedné letní noci roku 1900 zde byl totiž vyloučen z přepravy černý pasažér, ze kterého se později stal slavný český velikán, Jára Cimrman. Poté, co vstal z bahnité země začal křičet: “To je vrchol, to je vrchol“.

Kaproun

U příležitosti 30. výročí této události zde provozovatel trati, Jindřicho-hradecké místní dráhy, zřídil vrcholovou vlakovou zastávku. Díky dešti zanechal Cimrman v měkké půdě otisk, ze kterého místní sochař vytvořil odlitek, jenž je součástí nádražíčka v Kaprounu. 333 kroků pod stanicí nezapomeneme navštívit Cimpr. Jedná se o Cimrmanův pramen, kde si mistr ověřil nepravdivost rčení:“ Neplivej do studny, nikdy nevíš, kdy z ní budeš zase pít“. Čekání na zpáteční spoj si krátíme v přilehlém lese sběrem lesních plodů.

Kaproun

Čertovy kameny

Poblíž osad Terezín a Nový Svět, asi 15 minut jízdy autem z Kunžaku, se nachází kuriozní skalní útvar. Nad českou kotlinou velmi často lítají čerti, kde s oblibou trousí různé žulové balvany. V České Kanadě tak vysypali celou Javořickou vrchovinu.

Ďáblova prdel

Nad obcí Valtínov najdeme balvan neobyčejného tvaru, který je považovaný za nejznámější a nejcharakterističtější skálu celého přírodního parku. Když ho spatříme na vlastní oči, není pochyb o tom, že zcela určitě nemůže mít jiné jméno, než má. Z Valtínova k němu vede Naučná stezka s 11 zastaveními. Ďáblova prdel je velmi oblíbeným turistickým cílem, proto hlavně o víkendech počítejme s tím, že klidnou procházku si v okolí skály moc neužijeme.

 

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *