• Menu
  • Menu

Rybník Svět – Třeboň

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihočeský kraj » Rybník Svět – Třeboň

Se swingem kolem Světa

Při naší krátké návštěvě Třeboně jsme procházkou došly až k rybníku  Svět. Právě připlula loď do malého přístavu. Z lodi se linou krásné  swingové tóny. Zvědavost je velká a tak na loď vstoupíme. Objet Svět za 55 minut s živou kapelou na palubě zní lákavě.  Vyplouváme.

rybník Svět

Počasí není úplně ideální,, ale se svařákem v ruce,  s muzikou a krásnými výhledy je to parádní.  Swingová hudba a známé texty v podání muzikantů některé i rozezpívala a roztancovala. Plavbu jsme si moc užily.

Plavby kolem Světa

Dvoupatrová výletní loď je v provozu každý rok od dubna do konce listopadu.

Loď vyplouvá v tyto měsíce denně z přístavního mola nedaleko centra města, vždy od 10 hodin dopoledne v sezóně pak v 9 hodin. Poslední plavba je v 17 hodin, o prázdninách v 18 hodin. Za nepříznivého počasí (silný vítr, vytrvalý déšť, bouřka) loď nevyplouvá. Minimální počet osob pro vyplutí je 5.

rybník Svět

Na lodi je k dispozici bar a ve středu a v sobotu od 16, 17 a někdy 18 hodin hraje k tanci a poslechu živá swingová hudba.

Cena za plavbu s hudbou je 220 Kč pro dospělého.

Rybník Svět

Stavba rybníka byla započata v roce 1571. Původně tímto místem protékala Štěpánkova Zlatá Stoka. Technicky náročnou stavbu provedl Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan.  Jeho rozloha je 205 ha  a patří k největším rybníkům v ČR.  V oblasti CHKO Třeboňsko  je  465 rybníků o celkové rozloze 7484 ha, největším z nich je rybník Rožmberk s plochou 489 ha. Svět je desátý největší  rybník Jihočeského kraje a čtrnáctý v ČR. Nachází se na jižním okraji Třeboně. Dvakrát lomená hráz je dlouhá 1400 m a vysoká 7,5 m.., hluboký je 3 m a je 436 mn.m.  Nejznámější a nejpopulárnější rybou je kapr- Třeboňský kapr.

rybník Svět

Rybník Svět  se nachází na Spolském potoce, který přitéká ze západní strany přes rašeliniště,  objem rybníka je 3,5 miliónu metrů krychlových.

Rybník slouží především k chovu ryb, najdete tu i dvě místa na koupání, koupaliště na jižním břehu a pláž na severní straně. Je vyhledávaným místem rekreace.

rybník Svět – ostrůvek

Proti přístavišti výletních lodí je původní ostrov, na kterém se nachází funkční středověká studna vyhloubená pro místní pivovar, založený v roce 1379. (V době vzniku studny ještě rybník neexistoval.)

rybník Svět

Po části hráze rybníka vede místní komunikace a navazuje zde areál rybářských sádek. Hráz je téměř po celé své délce osázena krásnými vzrostlými duby a spolu s přiléhajícím zámeckým parkem tvoří přirozený celek, který přechází do lesoparku podél jižního okraje rybníka. V parku stojí významná stavební památka z 19. století, Schwarzenberská hrobka.

Kolem rybníka vede naučná stezka Cesta kolem světa  Z hráze  vede naučná stezka Rožmberk a cyklostezka Okolo Třeboně.

Každé dva roky se pořádá výlov rybníka. Rybník Svět je významnou technickou památkou.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *