• Menu
  • Menu

Přírodní rezervace Karlické údolí

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Přírodní rezervace Karlické údolí

Hrádek Karlík, Vonoklasy a Karlík

Neděle, počasí teda nic moc, zima, že by psa ven nevyhnal. Přesto jsme se s naším Doctorem na malou výpravu  odhodlaly. Auto jsme zaparkovaly u silnice kousek za obcí Karlík a vydaly se pěšinou ke Karlickému hrádku. Pokračujeme po červené turistické značce až do Vonoklas. V příjemné hospůdce si dáváme malý oběd / no malý:  řízek byl přes celý talíř). Po žluté turistické značce pokračujeme pak zpět do Karlíku a k autu. Nakonec to byla moc příjemná procházka.

Karlické údolí

 

Karlické údolí

Karlické údolí je součástí evropsky významné lokality Natura 200. Hrádek Karlík, jehož zbytky lze najít na ostrohu nad údolím, byl založen císařem Karlem IV. v roce 1358 deset let po založení hradu Karlštejna.

Karlštejn

Jde o hrádek zmíněný ve Vrchlického hře Noc na Karlštejně, podle které prý ženy včetně císařovny nesměly pře noc zůstat přes noc na tomto královském hradě. Podle historických pramenů byl hrádek Karlík opravdovým královským majetkem, honosícím se dokonce panovnickým erbem a zástavou. Důvod výstavby není zcela jasný ale byl zřejmě součástí vnějšího obranného systému rozsáhlého hradu Karlštejna a sloužil (snad podobně jako tvrz Tetín) především rytířské posádce.

Karlické údolí

Na levém úpatí srázu byla studánka se zdroje pitné vody pro osazenstvo hrádku. Traduje se , že prýští ze zasypané studny, sklepů či chodeb, dosud ale nenalezených. Studánka zde vyvěrá dodnes. O něco výše je palouk zvaný „ V maštalích“ dávají tušit, kde měla posádka ustájené koně nebo kde byla přepřahována spřežení císařského průvodu.

Hřeben „ Na pracích“ jižně od hrádku směrem k obci vyvolává asociaci středověkých zbraní. Příhodnější místo k vybudování strážního bodu tehdy v blízkém okolí nebylo.

Karlické údolí

 

Říká se , že o pašijích na Velký pátek prý jedině bylo možné se dokopat pokladu. Ale když se někdo k němu dostal, za sebou uslyšel hlas „ Mořinka hoří“ – odběhne, aby viděl co se děje a je po pokladu.

Hlavní a jedinou znamenitou částí hradu Karlík bylo čtverhranné věžovité stavení, na tu dobu moderně kryté jako Karlštejn taškami, z něhož ale nezbylo nic než náspy vysoké po třech stranách a uprostřed prohlubeň šili sutiny, které padly do hlubokých sklepů. Zde je patrné, že byly kopány poklady. Tvrz byla zničena roku 1422 husity.

Karlické údolí je přírodní rezervace nalézající se v okresech Beroun a Praha-Západ v oblasti CHKO  Český Kras

Karlické údolí

Vonoklasy

Vonoklasy (v některé historické literatuře též Uněklasy) leží v místě, které Češi obývali již v před přemyslovských dobách Obec Vonoklasy se připomíná v roce 1227. K západnímu okraji vesnice zasahuje přírodní rezervace Karlické údolí  a jihozápadně od vsi leží přírodní památka Krásná stráň.

Vonoklasy

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *