• Menu
  • Menu

Rybníky na Jevanském potoce

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Rybníky na Jevanském potoce

Požár, Louňovický, Pařez, Vyžlovský

Louňovice jsou letoviskem nad pravým břehem Jevanského potoka při okraji Voděradských bučin. V okolí  jsou četné chatové osady, žulové lomy a rybníky. První z rybníků, kolem kterého jsme jeli, byl rybník Požár. S Doctorem jsme jako výchozí  bod naší vycházky k výlovu na Vyžloviockém rybníce využili Louňovický rybník. Slunce se opíralo do barevných listnáčů nad rybníkem a my pokračovali  k dalšímu z rybníků Pařez.  Odtud to na výlov  Vyžlovického rybnika bylo už pár set metrů.

kolem jevanských rybníků

Rybník Požár

Rybník se nachází na severozápadním okraji Louňovic /katastr Srbín/. Rozloha rybníka je 3,8 ham jeho délka je asi 380 metrů. Od západu je rybník napájen Jevanským potokem, od jihu Louňovickým průtokem. Rybník je součástí Jevanských rybníků.

rybník Požár

Louňovický rybník

Louňovický rybník má protáhlý tvar., má rozlohu 6,5 ha, je asi 400 metrů dlouhý, orientovaný ve směru západ-východ. Jedná se o druhý ze série Jevanských rybníků. Nese název po obci Louňovice. Na západě je rybník napájen Jevanským potokrem, u jehož ústí je břeh výrazně zamokřený. Na jihu pak potokem z rybníka na návsi. Uprostřed hráze je stavidlo, přepad je orientován na severu.

Louňovický rybník

Rybník Pařez

Rybník se nachází uprostřed přírody a lesa. Rozloha rybníka je 3,8 ha. Od hráze pokračuje rybník do Jevanského potoka.

Pařez

Rybníky na Jevanském potoce

Jedná se o rybníky v horní části toku, to je od Louňovic k Jevanům. Jsou to: Požár, Louňovický rybník (Louňovák), Pařez, Vyžlovský rybník (Vyžlovák), Jan, Švýcar (Švejcar) a Jevanský rybník (Jevaňák). Čtyři z nich (tři u Vyžlovky a Jevanský) jsou zmiňovány při dělení majetku pánů ze Smržova v roce 1445.

Vyžlovický rybník výlov
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *