• Menu
  • Menu

Osada Montana – Všenory

Domů » Cestování se psem » Osada Montana – Všenory

Pošmourné listopadové počasí, přeci jen přestalo chvíli pršet a tak parkujeme v Mokropsích u pláže a přes železniční most, který vede nad Berounkou přecházíme na druhou stranu směrem na Všenory. Za mostem jdeme doprava a na prvním rozcestí nás cedule otáčí vlevo na osadu Montana.

železniční most Všenory

Listí ještě úplně neopadalo a tak kulisa s koňmi a barevným pozadím brdských lesů je krásným začátkem pro vstup do osady Montana. Je všední den, projdeme skoro spící osadou, jen pošťák s autem nás na chvíli vyruší, někde zaštěká pes nebo přeběhne kočka. Pár osadníků zazimovává své chatky, je slyšet i motorovka někde v lesích nad osadou.

Osada Montana Všenory

Architektonicky různorodé chatičky i domky, různé propojovací uličky a branky  i zelený potok, který obtéká osadu, dávají tušit, že osada si žije svým životem. Po hodině naše procházka s Doctorem končí, protože začíná zase pršet. I tak to bylo moc fajn.

Osada Montana Všenory

Montana

Počátky osady jsou datovány od roku 1926 a v létech 1928-29 už zde byla poměrně rozsáhlá společnost mladých sportovců okolo bratří Waltrů, Turečka a jiných, kteří si říkali Dárlinkton klub. V roce 1930 založili osadu MONTANA. Osadu proslavil zprvu především volejbal, protože osadní družstvo bylo v letech 1935 a 1937 mistrem trampské ligy, což byl před válkou ekvivalent nejvyšší soutěže v republice,“ uvádí v informačních materiálech osadníci.

V osadě jsou pořádány i jiné akce – sportovní (šipky, střelba nebo turnaj v kuličkách) i kulturního rázu (karneval, dětský den či potlach). „Osada ale není jen hřiště a akce, především je to plno chat a spousta různých lidí, kteří sem utíkají od běžného života spočinout a zapomenout na každodenní starosti,“ dodávají osadníci.

Osada Montana Všenory

„Za nohejbal se osada také stydět nemusí, vždyť se zde konal vůbec první nohejbalový turnaj dvojic v republice. Osadníci doktor Borkovec a Karel Kulhánek zde účastníkům předali první pravidla a propozice nohejbalu. To se psal rok 1940. Nohejbal tu má své místo i dnes. Pořádáme tři turnaje ročně a myslíme na všechny kategorie hráčů, ať už amatéry či profesionály. Volejbal se po nějaké odmlce podařilo vrátit na scénu a dva turnaje ročně se staly oblíbenými nejen u místních, ale i hostů z různých koutů,“ pokračují.

text: https://nasregion.cz//

Do osady se dostanete i autem přes Všenory, které projedete a poté se dáte podél železniční tratě pořád rovně směrem k řece Vlakem vystoupíte na nádraží Všenory a dáte se podle trati zpět k Berounce.

Osada Montana Všenory

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *