• Menu
  • Menu

Protržená přehrada

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Liberecký kraj » Protržená přehrada

Hledáme-li déšť a ochlazení, můžeme vyrazit třeba na Britské ostrovy, do Skotska nebo do Irska či Anglie. I u nás v Česku jsme měli donedávna oblast, známou jako nočník Evropy. Liberecko a Jizerské hory. Bohužel to už několik let neplatí. V Jizerských horách ovšem ve druhé polovině 19.století pršelo a pršelo. Přichází rozsáhlé záplavy a obyvatelé hlavně v podhůří volají po opatřeních k ochraně svého majetku. Jsou vyslyšeni a vzniká projekt na výstavbu přehrad na říčkách Bílá a Černá Desná.

Dvě hráze naráz

Severně od města Desná a Tanvald začíná v roce 1912 současně stavba přehrady Souš a přehrady Desná. Na podzim 1915 byla obě díla hotova a zkolaudována. Zatímco vodní nádrž Souš se dá navštívit do dnešních dnů, u druhého vodního díla můžeme pozorovat pouze torzo. Vzhledem k typu podloží jsou obě hráze navrženy jako zemní sypané. Během výstavby ovšem Jizerské hory skrápí velké množství deště a navíc příchod první světové války přináší značná úsporná opatření mimo zbrojní průmysl. Ta se velmi záhy projeví.

Protržená přehrada
Protržená přehrada na Bílé Desné

Ani ne po roce od kolaudace, 18.září 1916, byl zpozorován tenký pramínek vody, prýštící z hráze na Bílé Desné. Bylo tedy nařízeno otevřít bezpečnostní uzávěry na přehradě. Tohoto úkolu se snažil shostit hrázný přehrady se dvěma dělníky. Jenomže za pouhých 20 minut od zpozorování prvního průsaku začala protékat voda takovým proudem a rychlostí, že všichni tři ve strachu o holý život místo opustili a jedna z největších přírodních katastrof u nás byla na světě. O dalších 30 minut později vzniká v hrázi asi 40 metrů široká trhlina a voda z nádrže se nezadržitelně řítí dolů do údolí. První místo, které vodnímu živlu stojí v cestě je panská pila s hájovnou a s nimi uložené a zpracované dřevo. To spolu s kamením následně posloužilo jako beranidlo a nemilosrdně ničí vše, co mu stojí v cestě. Celá tragédie připravila o život 67 lidí, přes 100 domů bylo poškozeno nebo zničeno. Z původní přehradní stavby zůstala stát téměř bez poškození jenom šoupátková věž, která se nalézá přímo v místě protržení a odvodňovací koryto.

Cesta za vzpomínkou a památkou

Místem, kde se hráz protrhla prochází dnes žlutá turistická značka. Pohodlnou procházkou se sem nejlépe dostaneme od nádraží ČD v Josefově Dole, kde se dá i v klidu zaparkovat. Jako odpočinek volíme luční enklávu Mariánskohorské Boudy. Jelikož celé Jizerské hory jsou proslulé produkcí skla a s ním spojeným průmyslem, na Mariánskohorských Boudách nacházíme ojedinělé místo v celých Jizerkách, které je svým charakterem podobné sousedním Krkonoším. Jedná se o jediné boudy a budní hospodaření, tak je známe ze sousedních hor. Už zbývá jen asi kilometr seběhnout dolů k našemu cíli.

Památník obětem Protržené přehrady
  1. Celý areál Protržené přehrady lemují panely nově zbudované naučné stezky, které nás zasvětí do celé historie stavby i následného vodního běsnění v údolí. Nedávno bylo obnoveno i občerstvení Kromerova bouda. Má ovšem otevřeno jen během hlavní sezony.
  2. Na jaře 1996 byla celá lokalita prohlášena za kulturní památku České republiky.
Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *