• Menu
  • Menu

Letiště Hradčany

V Hradčanech nejsme poprvé, už jsme stihly navštívit v zimě jeden ze známých hradčanských rybníků, krásnou krajinu kolem, Hamr na Jezeře, Srní potok,  před prázdninami jsme vylezly na nedalekou zříceninu Ralsko. Určitě rády navštívíme další klenot kolem Hradčan – Hradčanské stěny. Bereme košík na houby, co kdyby. Je sucho a tak nezavadíme ani o prašivku. Kde už jinde by ty houby měly růst, když ne tady v krásné krajině Ralska? Hradčany, dětství mého muže a jeho rodiny. Děda tady dělal do roku 1968 hajného. Pak přišli Rusové…

Letiště Hradčany

Vstupujeme do lesa, víme, že se nacházíme kousek od letiště. V lesích jsou rozpadlé domy, skládky, spousty odpadků a pneumatik, prostě URBEX. Slyšet je motorová pila, některé cesty jsou rozkopány asi tudy povede kanalizace nebo něco podobného. Dělníky žádné nevidíme. Trochu nás děsí vzpomínka na dobu, kdy tady byli Rusové. A je to znát všude, jak ze srdce naší krásné přírody rvali všechnu tu svobodu a krásu.

Jsme u letištní plochy, páni to je něco! Rozlehlé letiště, řítí se na nás autobus, pak druhý a třetí. Trochu nechápeme, ale autobusy kolem nás prosviští ještě mnohokrát. Vypadá to, že testují brzdy, rychlost, pneumatiky, co já vím.

Letiště Hradčany

Jsme nadšené z obrovských ploch vřesovců a vřesů s ohraničením vlajících trav, všude kolem borovice, břízy. Na letišti se líbí i srnám, které jsme právě vyrušily u jednoho z malých bunkrů. Pokračujeme dále, až k obrovským hangárům. V některých hangárech je vidět, že jsou zasypané pískem. Letištní plocha i porostlé kopce mají stopy po terénních vozidlech, motorkách, čtyřkolkách. Docela závidíme rodince, která si sem vyjela na bruslích, potkáváme i cyklisty. Plocha láká jistě k dalším sportům včetně těch, které jsou spojené s létáním.

Areál kolem letiště je tak rozlehlý, že je možné, že někde kolem nás, pod námi jsou ještě bývalé sklady pohonných hmot či jiné vojenské stavby.

Letiště Hradčany

V období první republiky zde bylo vybudováno travnaté vojenské letiště, přebudované pro potřeby německého letectva za 2. světové války. Po roce 1968 letiště ovládalo sovětské letectvo – sídlil zde 236. stíhací bombardovací letecký pluk a část 131. smíšené letecké divize. Bylo zde 44 stíhaček MIG 21 a nezjištěný počet vrtulníků MI-24.

Letiště Hradčany

Bajkonur v Hradčanech

Letiště bylo záložním zařízením sovětského kosmodromu Bajkonur – v případě nepříznivých podmínek na Bajkonuru by v Hradčanech přistával raketoplán Buran. Po odchodu sovětských vojsk zůstala 2 800 m dlouhá dráha a nespočet různě maskovaných hangárů, zasypaných zeminou, krytů a dalších zařízení.

Letiště Hradčany

Letiště Hradčany a současnost

Uvažovalo se o nejrůznějším využití letiště  ( včetně služeb NATO), konají se tady motorkářské srazy, srazy tuningových aut, pokusy hasičů o rekordy, hudební festivaly, jsou zde soustředěna ultralehká letadla. Natáčely se zde scény filmů Stalingrad (1993), Poslední přesun(1995), film o válce v Jugoslávii (1999 a Tmavomodrý svět (2000) a další.

Letiště Hradčany

Hradčany v Libereckém kraji

Letiště Hradčany je bývalé vojenské letiště ve vojenském výcvikovém prostoru Ralsko v k. ú. Hradčany v okrese Česká Lípa v Libereckém kraji, od obce Hradčany vzdálené necelý 1 km. Ranvej je dlouhá 2800 m.

Text o letišti převzat : Velká turistická encyklopedie – Liberecký kraj – Petr David / Vladimír Soukup

Letiště Hradčany

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *