• Menu
  • Menu

Pyšely

Historie  sahá až do 11. století, první písemná zmínka je z roku 1295. Císař Leopold I., na  základě žádosti F.A. Halleweina ( ten daroval část svého erbu – orlí křídlo do znaku Pyšel), povýšil obec Pyšely na město. Pyšely o statut  města přišly v roce 1946, aby jim byl znova navrácen v roce 2007.

Pyšely – zámek domov pro seniory

Barokní Loretánská kaple – vystavená  nad městem v 419 m n.m. v roce 1699. Kapli zasvěcenou Panně Marii  dal postavit  jako napodobeninu sv. Chýše v Loretu v Itálii František Antonín Halleweil. Kaple byla vyhledávaným poutním místem. Za císaře Josefa II  v roce 1781 byla kaple uzavřena a následně přeměněna na kapli hřbitovní. U Loretánské kaple je socha sv. Vojtěcha.

Zámek –  od roku 1956 složí jako domov pro seniory a pro veřejnost je nepřístupný

Úplná historie původu zámku není známa, první zmínka o zámku pochází z let 1587 – majiteli v té době jsou Karel Mračský z Dubé, dalšími majiteli po bělohorské konfiskaci jsou Karel Rarach , Antonín Voračiský z Paběnic , Jáchym Voračický z Paběnic – za působení těchto majitelů byl zámek několikrát přestavěn . Před rokem 1908 byl zámek zmodernizován a zbořená věž znova postavena. Kamenný barokní portál , který se zachoval, pochází z kaple zrušené roku 1862. U zámku se nachází park.

Na náměstí  před vchodem do zámku je umístěna socha sv. Jana Nepomuckého

Pyšely – Kostel Povýšení sv. Kříže

Kostel  Povýšení sv. Kříže – stavba má románský původ ,  pochází asi z počátku 12. století. Byl několikrát přestavován. Na jeho věži visí gotický zvon z roku 1461. Zajímavostí je cínová křtitelnice z roku 1609 , rokoková kazatelna a železná litá deska se sv. Janem Křtitelem s Ukřižovaným.

Před kostelem jsou sochy sv František z Assisi, sv. František Xaverský, sv. Anna a sv. Flotián

Fara – postavená asi v letech 1763 – 1765 , nachází se poblíž kostela Povýšení sv. Kříže

Muzeum Pyšely – stálá expozice o zemědělském náčiní nebo významných osobnostech z regionu.

Pyšely patří do Středočeského kraje , okres Benešov vzdálené 20 km od Prahy a asi 10 km od Benešova.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *