• Menu
  • Menu

Sázava – Trestající Madona a tajemství sázavských hvězd

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Sázava – Trestající Madona a tajemství sázavských hvězd

Je to jenom pověra , ale co když přeci jenom ! Ten , kdo najde na stěnách fungující zvonice Sázavského kláštera 3 vytesané hvězdy,  tomu se splní přání. Honza je našel všechny tři a tak mu přeji ať se mu splní po čem touží. Sobě přeji, aby mi sv. Prokop  dal lepší zrak  a děkuji, že mi bylo umožněno spatřit alespoň jednu.

Sázavská hvězda

K velkým klenotům kláštera  patří gotické fresky mariánského cyklu . z toho pak asi největší vzácností   je Sázavská Madona . Je možná jedinou Madonou na celém světě, která trestá malého Ježíše.

Sázavský klášter  byl  z popudu Knížete Oldřichy založen roku 1032 . Dle dochovaných památek zde probíhala  bohoslužba ve východním byzantsko-slovanském obřadu. Prvním opatem byl svatý Prokop. V klášteře byla za jeho působení praktikována i mnohá  umění , zpěv, malířství a stavitelství.

R 1056, po smrti Prokopa, vyhnal Spytihněv slovanské mnichy z kláštera. Ti po svém návratu byli za působení  opata Božetěcha opět a definitivně ze Sázavy vyhnáni. Během jejich vyhnanství zůstavala komunita mnichů ve spojení se slovanskými basiliánskými monastýry na Slovensku, v Uhrách i na Rusi.

Sázava – Sázavský klášter

Kostel sv. Kříže  postaven v byzantském slohu byl na Sázavě slavnostně posvěcen r 1070. (jeho ostatky byly v 70. letech 20. století odkryty na zahradě Sázavského kláštera).

V roce byl posvěcen nový klášterní kostel. Kostel byl posvěcen za účasti biskupa Kosmase.

V kostele byly uloženy ostatky nejenom  Prokopa, ale také sv. Borise a Gleba.

Rok 1204 – byl rokem slavného vyzdvižení a kanonizace sv Prokopa. Legenda vypráví, že v ten rok „ mnozí slepí byli osvíceni, němí řeči naděleni a ostatní choří vyléčeni zásluhami svatého otce Prokopa“.

 

Další historie kláštera byla dramatická a tak po velkém rozmachu , byly léta , kdy klášter velmi chátral, kdy byl téměř vyrabován a za vlády  různých mocnářů byl ať už v malém , či větším rozsahu přestavován.

Sázava – Sázavský klášter

Největší přestavba začíná na počátku 14. století . Plány na výstavbu trojlodní basiliky nebyly nikdy dokončeny … ..

Sázava leží ve Středočeském kraji v romantickém prostředí Českomoravské vrchoviny na horním toku řeky Sázavy.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *