• Menu
  • Menu

Radiměř – kostel sv. Anny

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Pardubický kraj » Radiměř – kostel sv. Anny

Radiměř /Rothmuhl/- zemská hranice 

Obcí Radiměř prochází historická hranice mezi Čechami a Moravou. Několik  kilometrů /7/ dlouhá obec ve Svitavské pahorkatině, asi 8 km od Svitav. Ves Česká Radiměř byla s městysem Moravská Radiměř spojena v roce 1949. Zemskou hranici tvoří část Radiměřického potoka, který odděluje českou a moravskou část.

Kostel sv. Anny

V moravské části obce leží pozdně barokní kostel sv. Anny z let 1771-76 . Kostel byl vystavěn na místě gotického kostela z 2. poloviny 14. století. Z původního kostela byl zachován původní presbyář. Je to mimořádně pozdně barokní  centrální stavba  se severojižní orientací. Loď s půdorysem protáhlé elipsy, s půlkruhovým presbyářem a sakristií po jeho severní straně.  Vnitřek chrámu je sklenut valeně s lunetami, východní kaple má vnější opěráky, hrotité gotické okno s kružbou a jedno pole křížové žebrové klenby.

Radiměř kostel sv. Anny
Radiměř kostel sv. Anny

Převážně barokní zařízení, vynikají dřevořezby z dílen litomyšlských mistrů.  Obraz sv. Anny Samotřetí z poč. 16. století, obrazy Ant. Mühla z Nové Paky z roku 1888 a další.

Radiměř kostel sv. Anny
Radiměř kostel sv. Anny

Fara 

Fara, která se nachází pod kostelem, je spojená se hřbitovem dřevěným mostem na pilířích.

anděl mn afaře
anděl  na faře

 

 

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *