• Menu
  • Menu

Rakousko v létě – jezero Grundlsee

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Rakousko » Rakousko v létě – jezero Grundlsee

Štýrské moře – Grundlsee

Dnes se přesouváme z od krásného jezera Hallstatt o několik kilometrů dále, k jezeru Grundlsee. Ještě ranní koupel, ale jezero je dnes opravdu ledové. V malé pekárně po cestě si dáme skvělou snídani, pokračujeme do městečka Bad Ausee.

na cestě k jezeru Grundlsee

Bad Ausee

V městečku si  uděláme malou zastávku, projdeme přes Mercedes-Brücke – most z roku 2005 ve tvaru znaku automobilky Mercedes s průměrem 27 metrů přes soutok říček Grundlseertraun a Altausseertraun..
Zpět k autu to vezmeme přes  Lázeňský park (Kurpark), který se nachází na jižním okraji centra města při soutoku říček Grundlseertraun a Altausseertraun. Je zde barevná fontána a kamenný památník, který upozorňuje, že se nacházíme ve středu Rakouska (Mittelpunkt Österreichs Gedenkstein)

Mercedes – Bad Ausee

Bad Ausee je příjemné turistické město, najdete tady památky, obchůdky, kavárny i supermarket. Město leží na soutoku tří pramenů řeky Traun mezi Halštatským jezerem (Hallstätter See), jezerem Altaussee (Altausseer See) a jezerem Grundlsee. Bad Aussee leží 17 km od známějšího lázeňského města Bad Ischl a 60 km  jihovýchodně od centra Salzburgu a 85 km  jihozápadně od centra Lince. Rakouské město Bad Ausee leží v regionu Ausseerland,  ve štýrské částí oblasti Solné komory (Saalzkammergut). Administrativně spadá do okresu Liezen v rakouské spolkové zemi Štýrsko.

Bad Ausee

 I my si v jedné z uměleckých kavárniček  dáme kávu a pak už pokračujeme asi 20 minut k jezeru.

Grundlsee

Grunddlse je další z úžasných rakouských jezer, vklíněných mezi skalisky. Hledáme kemp, navigace nás navede k jednomu z velkých kempů, ale my hledáme jiný. Ono to totiž jako kemp ani moc nevypadá, spíše jako parkoviště obehnané zeleným plotem. Je tu asi 10 míst na stání, místo se nedá dopředu rezervovat, takže asi, kdo dřív přijede, má štěstí. My tedy štěstí máme a tak ještě držíme místo holkám s dětmi, které dorazí odpoledne. Na svém, vyhrazeném místě, můžete stát s autem nebo stanem, nebo obojí pokud se vejdete.

kemp Grundlsee

Zázemí tady nehledejte, ale toalety otevřené 24 hodin jsou 150 metrů u kruhového objezdu, teče tu i pitná voda. Pokud nutně potřebujete sprchu, je možné zajít o kousek nad parkoviště, kde je kemp a tady za poplatek se osprchovat. Ovšem výhled z tohohle minikempu je opravdu přenádherný, k vodě jen přejdeme silnici a jsme na krásné pláži s výhledem na celé jezero. Více vlevo je pak i hospoda, malý krámek, parkoviště, pláž, přístav pro lodě i dětské vybavení.

Průzračná voda je tady o něco teplejší než u jezera Hallstatt. Hned první den jsme si udělaly výlet na paddleboardu po jezeře a užívaly koupání. Holky se trochu opozdily a tak přijíždějí v tom největším lijáku. Ještě postavit stan a jdeme všichni na kutě. Na povídání bude času dost. Ve 22 je všude tma a ticho.

Jezero Grundlsee

Grundlsee je se svými 152 km2 rozlohou jednou z největších obcí v Rakousku. Přímo v srdci Rakouska; patřící do spolkové země Štýrsko, Ausseerland a Salzkammergut.

Pět vesnic v obci se nachází v dlouhém údolí na břehu jezera Grundlsee, které je ze tří stran orámováno úpatím Mrtvých hor, které se tyčí ve výšce kolem 1000 metrů nad mořem. Nejvýraznějšími horami rámujícími toto údolí jsou Hundskogel (1748 m), Backenstein (1772 m) a Reichenstein (1913 m) na severu, Elm (2128 m), Grosse Hochkasten (2389 m) a Weisse Wand (2198 m) na východě, Türkenkogel (1756 m) a Röthelstein (1614 m) na jihu. Nejvyšší horou Grundlsee je Großer Hochkasten 2389 m na hranici s Horním Rakouskem.

Grundlsee je se svými 4,22 km² největším jezerem ve Štýrsku a je odvodňováno Grundlseer Traun. Je napájen Stimitz, Zimitzbach a Toplitz, odvodňovací potok Toplitzsee v obci. Kromě toho jsou v oblasti obce Dreibrüdersee, Elmsee, Henarsee, Kammersee, Vordere a Hintere Lahngangsee a také pramenné vody Traun, tzv. Traunského původu.
Velká část obce Grundlseer je pod nejpřísnější ochranou přírody. Nejstarší doklady o lidském osídlení v obci Grundlseer se nacházejí v paleolitických nálezech v jeskyni solné pece v Mrtvých horách. Zbytky dřevěného uhlí nalezené tam z paleolitického krbu by mohly být datovány do stáří asi 34 000 let.

Jezero Grundlsee

Jméno Grundlsee (apud chrungilse) bylo poprvé zmíněno 2. srpna 1188. Vévoda Ottokar IV. byl toho dne u Grundlsee a zapečetil tam tři listiny. Na začátku 19. století byla Solná komora objevena pro letní dovolenou. Rakouský arcivévoda Johann se setkal se svou budoucí manželkou Annou Plochlovou v srpnu 1819 u jezera Toplitz. Grundlsee brzy přitáhlo mnoho umělců a představitelů vídeňské společnosti. V letech 1943 až 1945 provedlo německé námořnictvo u Toplitzsee četné testy zbraní. Na konci války byly do jezera vyhozeny bedny s padělanými britskými librovými bankovkami z operace Bernhard, které měly oslabit britskou ekonomiku. 8. května 1945 dosáhli Američané Ausseerlandu.

výhled z „našeho“ kempu Grundlsee

Grundlsee se svými kilometry přírodní pláže ke koupání je čistou letní radostí pro plavce, potápěče, surfaře, námořníky, milovníky slunce a milovníky přírody.
Koupání ocení křišťálově čistou vodu u Grundlsee (jezero Grundlsee má kvalitu pitné vody) a volně přístupnou pláž ke koupání.

text Grundlsee: https://www.grundlsee.at/

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *