• Menu
  • Menu

Údolí řeky Doubravy

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Vysočina » Údolí řeky Doubravy

Údolí řeky Doubravy – kamenné moře a kamenný potok

Údolí  řeky Doubravy  je od roku 1986  přírodní rezervací v chráněné oblasti Železné Hory, nedaleko obce Bílek.Řeka pramení v oblasti Ranského Babylonu . Doubrava je čistá řeka a proto zde najdete vzácné druhy rostlin i živočichů. Kamené řečiště , kamennmé mořem vodopády, skalní věže a obří hrnce vytvořily malebné a romantické údolí.

 

Kamenný potok je jedním z levostranných přítoků středního toku Doubravy.Podílí se svou částí na celkové velikosti povodí Doubravy, které zaujímá 598 km2. Vlastní tok Doubravy v délce89,5 km  pramení  u  Radostna v nadmořské výšce626 metrů. A vlévá se do Labe u Záboří nad Labem v nadmořské výšce198 metrů. Největší spád je právě v tomto sevřeném údolí . Kamenné moře – patří k nejkrásnějším místům celého údolí řeky Doubravy. Velmi nápadnými jsou kamenná moře ve svazích nad řekou Doubravou.

Řeka Doubrava je v těchto místech ukázkou toku, který je  má samočisticí schopnost. Velmi důležitou podmínkou zachování samočištění je rozmanitost koryta řeky, která přispívá k okysličování vody, rozvoji bakteríí, rostlin a živočichů. Okraje toku zpevňují kořenové systémy rostli.

 Dalším zajímavým fenoménem řeky je tzv. inverzní (obrácená) stupňovitost vegetace. Chladnomilné druhy, důsledkem nižších teplot a větší vlhkosti , sestupují do nižší nadmořské výšky, tedy na dno údolí a druhy teplomilné se udržují na nejvyšších místech těchto inverzních údolí. Můžete tak například na samém dnu údolí zaznamenat některé chladnomilné druhy mechů.. V údolí je dobré klima například pro skorce vodního (Cinclus Cinclu) – tmavohnědý pták s bílou náprsenkou , který se živý hmyzem a drobnými larvami ze dna řeky.

 

Níže na toku byla u Pařížova 1911 dokončena přehrada, která je jedinou v celém povodí Doubravy.

Naučná stezka procházející údolím je dlouhá4,5 km. Začátek stezky je u Horního Mlýna a končí v obci Bílek. Nejhezčí je Velký vodopád a peřeje , které se nachází ve skalnatém kaňonu KorytuVyhlídka Sokolohrady (blízko najdete zbytky původního hradu ze 13. soletí)  leží na protilehlé straně řeky, kde se nachází další vyhlídka Čertův stolek.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentář