• Menu
  • Menu

Horní Cerekev

Obec Horní Cerekev

Původní osada byla založená nějakým Líčkem a jmenovala se – Lískovice. Líček byl velký silák, chytal holýma rukama divoká zvířata. Jeho síla byla symbolicky zobrazena  kančí hlavou v erbu města. První písemný doklad o městě je z roku 1361.

Osada byla přejmenována  v pozdější době podle původně dřevěného kostela – cerkev. Osada byla rozšířena ve 14. století za nejvyššího maršála Království českého  Dobeše z Bechyně, ten zde také nechal vystavět na břehu rybníka tvrz s příkopy. Na hornocerekvickém panství se vystřídalo dvanáct různých vlastníků. Nejslavnější z nich byl rod Léskovců. Roku 1583 byl jejich rod povýšen do panského stavu, roku 1655 vymřeli po meči. Poslední rod , který vlastnil panství,  byl rod Antonína Karla Hohenzollema. Panství vlastnili do roku 1945.

Horní Cerkev (11)

 

 

 Zámek Horní Cerekev

Trojkřídlá budova se vstupním věžovitým rizalitem. Hlavní vstupní portál je půlkruhovitě sklenutý s otvory a kladkami pro padací most, který sloužil pro pěší. Pro povozy sloužil druhý most, který byl postaven přes příkop na západní straně (nyní stržený). Zámek v dnešní podobě byl přebudován z původní tvrze postavené Dobešem z Bechyně v roce 1734.V roce 1948 patřil zámek MNV, který jej využíval pro bytové účely. Dnes zámek patří soukromému majiteli.

zámek Horní Cerkev
zámek Horní Cerkev

 

Osobnosti a další zajímavosti v Horní Cerekvi

V Horní Cerekvi se narodilo několik známých i významných osobností: například matka Karla Havlíčka Borovského – Josefína Dvořáková-Havlíčková, Jan Perníkář – pilot a důstojník Československé armády nebo také známý a populární herec a komik Josef Dvořák

Židovský hřbitov

Najdete jej asi 1,5 km severozápadně od Horní Cerekve.

Lom Horní Cerekev

Zatopený lom se nachází na okraji Nové Cerekve  ( směr Horní Cerekev – Telč) na Vysočině. Až do roku 2003 bylo zde potápění zakázáno, protože zde byl záložní zdroj pitné vody pro Horní Cerekev, nyní se zde můžete potápět pouze se svolením Potápěčského spolku Pelhřimov. Najít lom není úplně lehké, protože je zakryt ze silnice stromy. Lom byl po odstranění  techniky a ukončení těžebních prací zatopen kolem roku 1980. Lom má různou hloubku , od 13 do 21 m . Dno lomu je kamenité. Ve vodě můžete spatřit okouny , kapry  i bělice, ale také úhoře a sumce. Na slunných stěnách jsou k vidění kolonie slávek. Lom využívají potápěči a v létě je zde příjemné koupání. Je zde několik výcvikových plat, které jsou v různých hloubkách a jsou zabójkováné. Dále je zde v hloubce 5 m námořní kotva, v hloubce 12 m dubový sud, figura vodníka v hloubce 6m,  dřevěný žebřiňák pro koně ve hloubce 9m, dřevěný žralok dlouhý 5m v hloubce 4m, potopená loďka v hloubce 11 m, pomníček utonulému potápěči na západní straně lomu v hloubce 4m…..

Vede zde jednokolejná železniční trať Tábor – Horní Cerkev otevřená roku 1888.

 

lom horní Cerekev
lom horní Cerekev

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *