• Menu
  • Menu

Rheinfall, Rýnský vodopád

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Švýcarsko » Rheinfall, Rýnský vodopád

Rýnský vodopád – nejvěštší vodopád v Evropě

Podzimní sychravé počasí bylo pro návštěvu nádherných  vodopádů Rheinfall (tak vodopády nazývají místní)  trochu studené a zamračené. To neznamená ale, že by jim to něco ubralo na jejich kráse, dramatičnosti a mohutnosti. Vodopády jsme shlédli od  zámečku Worth. Ale je možné si zakoupit i plavbu lodí k vodopádům a je možné i vystoupit  na malém přístavišti na skalní blok uprostřed. V letním a teplém počasí to může být úžasný zážitek, prodírajíc se  studenou tříští a  ledovou sprchou. Pokud si vyberete cestu lodí na druhý břeh pod zámek Laufen, můžete na nádvoří hrdě se tyčícího hradu nad řekou, vyjet skleněným výtahem. Dolů se dostanete po vybudovaných schůdcích. Vodopády je možné shlédnout osvětlené a barevné i v noci. Každý rok 1. srpna (Švýcarská konfederace)  se zde koná velkolepý ohňostroj. Rýnské vodopády měl ve velké oblibě J.W. Goethe.

Rheinfall – Rýnský vodopád

Vodopády

Vodopády najdete v severovýchodní oblasti Švýcarska mezi městečky Neuhausen am Rheinfall a Laufen-Uhwiesen na hranicích dvou kantonů Schaffhausen a Zurich. K vodopádům můžete přijet autem, vlakem a autobusem, lodí (od Bodamského jezera) nebo na kole (i pěšky).

Rheinfall – Rýnský vodopád

Fakta a čísla o  Rýnských vodopádech :

Šířka :                       150 m

Výška vodopádů   23 m

Hloubka dna           13 m

Letní průtok :                        600 000 litrů za sekundu

Zimní průtok :                      250 000 litrů za sekundu

Nejnižší průtok:                     95 000 litrů za sekundu ((r.1921))

Nejmohutnější průtok  : 1 250 000 000 litrů za sekundu ((r.1965)

Stáří : 14 000- 17 000 let

Řeka Rýn

Rhein, Rhin, Rijn,Rhneus.. – legendární řeka Rýn patří k nejdelším v Evropě, je dlouhá 1326 m, pramení ve švýcarských Alpách, dále pak pokračuje do Bodamského jezera, u Schaffhausenu překonávají skalní stupeň Rýnským vodopádem a dále pak směřuje k Basileji…protéká několika státy: . Švýcarsko -Lichtenštejnsko -Rakousko – Německo – Francie – Nizozemsko. Rýn je splavný v délce 883 km a přeprava nákladů po Rýnu patří k největším v Evropě. Rýn je také opředen bájemi a je spojen s představou vinic, které se nacházejí na strmých svazích říčního údolí.

Od Rýnských vodopádů pokračujeme asi 100 km dále na další nej.. (nejstrmější zubačku na světě) na PILATUS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

klíště

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.