• Menu
  • Menu

Rozhledna Bohdanka

Auto plné bedýnek s jablky. Vyrážíme moštovat a těšíme se na pěkný sobotní výlet s Doctorem. Počasí hlásí mizerné, celou noc pršelo, ale už sem tam i nějaký ten paprsek šedou oblohu proráží.

Zelená Bohdaneč

Cesta z Prahy trvá asi hodinku. Obec Bohdaneč /dříve Zelená Bohdaneč/ leží v údolí Pilského (Ostrovského) potoka, pramenícího u Řeplic a vlévajícího se do řeky Sázavy u Zruče nad Sázavou, v nadmořské výšce 463 m. Hluboké lesy střídají ovocné zahrady a aleje, potoky protínají hluboká údolí.

Zelená Bohdaneč

Farma Zelená Bohdaneč – Agnes

Farma se nachází u Pilského. Rybníka. Vjíždíme vstupní branou, na moštování  jsme dopředu objednané. Jablíčka /tady jsme se dozvěděly, že jsme si  mohly přivést další pochutiny do moštu  –  zázvor, řepu, zeleninu cokoliv/. Vše čisté. Za půl hodiny si odvážíme  trvanlivé 5.l paky s dobrým mokem. Nabízejí zde  také další vlastní přírodní produkty a  gastro speciality.

farma Agnes

 

Mimo moštování, zde mají palírnu ovocných destilátů. V areálu a na přilehlých pozemcích nabízejí možnost rybaření, sportovní vyžití ve sport parku nebo procházky po značených trasách, vhodných i pro kola.

Pilský rybník Bohdaneč

Rozhledna Bohdanka

Kousek nad farmou se nachází rozhledna a tak neplánovaně vyrážíme. Cesta k rozhledně je lemovaná pastvinami a sady, jdeme kolem husí farmy. Ve švestkové aleji u silnice padají švestky. Jsou to ty pravé a i jen ty ze země jsou luxusní!. Cesta posetá kalužemi najednou otevře pohled do kraje. Přicházíme k rozhledně, vítá nás bronzová socha Zvěstování Panny Marie. Socha polonahá světice je vysoká 2,5 metru a navrhl ji pražský sochař Pavel Purkrábek. Krásná socha Panny Marie ovšem  prý budí rozporuplné reakce. Někteří věřící chtějí, aby socha byla odstraněna. I její posvěcení  nebylo jednoduché  a biskup , který ji posvětil prý musel hodně vysvětlovat. No nevím,  mně se moc líbí a v krajině je to nádherný prvek. který s rozhlednou krásně souzní.

Zvěstování Panny Marie u rozhledny Bodanka

K naší radosti je  rozhledna dřevěná montovaná konstrukce s kovovými spojovacími prvky. Na stavbu bylo použito 160 metrů krychlových kulatiny, 30 metrů krychlových ostrohranného řeziva a 30 tun oceli. Protože většina moderních rozhleden má kovová děrovaná schodiště a pes nechce nahoru těšíme se, že vylezeme po dřevěném schodišti nahoru i s ním.  Radost netrvá dlouho, protože je rozhledna z provozních důvodů do odvolání zavřená. Ach, jo.

Rozkedna Bohdanka

Celková výška rozhledny je 52,5 metru, první vyhlídková plošina se nachází ve výšce 22,5 metru a druhá ve výšce 42 metrů nad zemí. Ke druhé vyhlídkové plošině musíte zdolat 216 schodů. Za pěkného počasí a dobré dohlednosti lze vidět horu Říp nebo krkonošský hřeben.

Rozkedna Bohdanka

Uděláme si ještě krátký výlet do lesa za rozhlednou a kocháme se výhledy dotud.

Moc pěkný výlet.

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *