• Menu
  • Menu

Rozhledna na Krudumu

Rozhledna na mystickém Krudumu

Kamenná rozhledna , která vévodila vrchu se starobylým názvem Krudum nebo počeštěným názvem Chrudim ve Slavkovském lese,  patří mezi zaniklé rozhledny. Kamennou rozhlednu vybudovala loketská odbočka německého vlastivědného spolku Eghalanda Gmoi. Rozhlednu se rohodla věnovat památce Andrease Kempfa, významného lékaře a rodáka z nedalekého Krásenského Lánu. Doktor Kempf sice většinu svého života strávil ve Vídni, ale na svůj rodný kraj nikdy nezapomněl. Vracel se k němu ve svých prźách, psnaých v chebském dialektu. Tři roky po jeho smrti, 11. září 1932, byla na Krudumu otevřená rozhledna nesoucí jeho jméno. Náklady na stavbu kamenné desetimetrové věže byly pokryty z darů a výnosů Kempfovy knihy, věnované právě kraji kolem Krudumu. Zdálo by se , že kamenná rozhledna na tolik atraktivním vyhlídkovém místě, musí přetrvat věky. Bohužel tomu tak nebylo.

původní rozhledna na Krudumu
původní rozhledna na Krudumu

Z rozhledny jenom hromada kamení

Po válce přestala být udržována a během několika desetiletí se z někdejší masivní rozhledny, připomínající trochu starobylou hradní věž s cimbuřím, stala pouhá hromada kamení. /text z knihy ROZHLEDNY Čech , Moravy a Slezska /….

Nová rozhledna na Krudumu

V prosinci 2007 stála na místě původní Kempfovy rozhledny jen malá hromada kamení a betonu, která byla záhy poté odvezena.. V období devadesátých let se objevila společnost KRUDUM ops lidí z Horního Slavkova, kteří si vytyčil za cíl obnovení rozhledny. Velkým problémem se stala skutečnost, že plánovaná budoucí rozhledna musela mít podstatně vyšší výšku, nežli ta původní. Ta byla vysoká pouze 10 metrů, protože veškerý okolní porost vrcholku byl bez problémů vysekán, takže nic nebránilo výkedu do krajiny. V roce 1995 však již platily zcela jiné předpisy k ochraně přírody a lesů, které již nedovolovaly vykácení pro potřebu získání výhledu z rozhledny celý rozlehlý vrcholek hory. Pro zajištění funkčnosti rozhledny tak musela být její výška vyšší nežli okolní smrky, které ve zdejších místech dosahují kolem 22 – 23 metrů. Rozhledna tedy musí mít minimální výšku 25 metrů. Taková výška však znamenala těžkou konstrukci a nutnost provádět zemní sondy, aby se zajistilo, že nebude postavena na nevhodném povrchu (například nad starými štolami). Pro potřeby stavby by bylo nutné např. zajistit elektřinu, což znamenalo vést kabel 4 km lesnatým porostem, vybudování příjezdové komunikace a další pomocné práce. Také vrcholek hory již dnes musí být zabezpečený v souladu s leteckými předpisy, protože hora je významný výškový bod v krajině. Ukázalo se, že náklady na takovou stavbu vysoko přesahují 20 miliónů korun, což se jevilo v tehdejších podmínkách jako nereálné. Zvláště v situaci, kdy okolní města a obce neměly prostředky na vyšší dotace pro takovou akci a místní velké firmy z nedalekých měst (např. Sokolovská uhelná, Karel Holoubek atd.), neměly nejmenší zájem stavbu podpřit. Po velké snaze sehnat prostředky na její stavbu, kdy situace vypadala beznadějně (ač se našlo velké množství obyvatel, kteří byli ochotni svými osobními dary na rozhlednu přispět, ale přesto se jednalo v celkovém pojetí o zanedbatelnou částku), se do akce zapojilo také město Loket se svou společností Loketské městské lesy. Za jejich zásadní pomoci se podařilo, ve spojení s Českým telekomem, postavit rozhlednu novou. Nebyla sice přesně taková, jakou si společnost ve svém cíli vytyčila, ale aby svého cíle mohla dosáhnout, museli její členové přistoupit na jiný tvar věže, který vycházel z potřeb stavitele Českého telekomu.

Rozhledna Krudum, Slavkovský les (2)

A tak vznikla příhradová konstrukce, na kterou se muselo přidělat bezpečné schodiště a vyhlídková plošina. To vše za cenu 4. milionů korun. Naštěstí tuto částku již byla schopna okolní města poskytnout, takže rozhledna mohla být dokončena. Nakonec na Krudumu vznikla nová rozhledna, vysoká 60 metrů, kde je vyhlídková plošina umístěna na výši 29.5 metru a vede na ni 151 schodů. Otevřena byla 15.10.2008. Na vrcholku hory praktiky nepřetržitě fouká vítr různé síly (konstrukce je stavěna do síly 160 km/hod). Ten při průletu tenkými kovovými nosníky vytváří mnoho různých tónů, takže během výstupu můžeme začít doslova hudební sonátu. Pro bezpečnost návštěvníků je při silném větru či náledí vstup na rozhlednu zákázaný. Český telekom počítá s využitím stavby po dobu 15 let a na tuto dobu si prostory pronajal. Po uplynutí této doby by měl z těchto míst odejít (v této chvíli se počítá pro další léta s přechodem přenosu dat přes satelitní sítě, čímž odpadnou pozemní krycí stanice). Do té doby má společnost možnost se rozhodnout. Věž se bude moci zbourat (nikdo ji již nebude více potřebovat) a místo ní vystavět novou, třeba klasickou kamennou, jak bylo původně plánované (ovšem je opět zapotřebí sehnat částku kolem 20 milionů korun), či ponechat stávající věž již jen pro vyhlídkové účely. Vše záleží, jak bude věž přijata a jak ji bude obyvatelstvo po těch 15 letech  v roce 2023 hodnotit, a zda se najde někdo, kdo by zainvestoval přestavbu. Zařízení Telekomu, umístěné na věži, je přijímač, nikoliv vysílač, jak je u těchto stožárů obvyklé, který slouží k monitorování signálů zdejšího regionu. Takže i když vystoupáte na ochoz rozhledny, nehrozí z tohoto zařízení žádné problémy, kterých se často lidé bojí u obvyklých vysílačů, které rázné druhy vln vyzařují./ text:  http://www.slavkovsky-les.cz/

Foto:  Jan Trpka Orig

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *