Mystický Krudum
Zaniklý pozdně románský kostel se nachází 7 km JV od Sokolova. Historické prameny jej poprvé zmiňují roku 1253 v souvislosti s majetkem řádu Křižovníků s červenou hvězdou. Jeho základy byly znovuobjeveny v letech 2002-2004. Románský kostel s půdorysem protáhlé hlavní lodi s pravoúhlým presbyářem vyrostl na skalním výchozu poblíž průsmyku na staré cestě ze Sokolova do Lokte.
Až archeologický výzkum z roku 2002-2004 bájnou lokalitu identifikoval a odhalil i souvislosti jeho vzniku s vazbou na okolní osídlení a objevené stopy důlní činnosti. Překvapivě velký kostel , postavený v těchto končinách, napovídá, že ve 13. století, kdy stavba vznikla, zde život byl v souvislosti s těžbou významné suroviny mnohem intenzivnější než se předpokládalo. Zánik těžby suroviny na přelomu 15.- 16. století je asi také předpokladem zániku zdejšího účelového osídlení a tím spojené s živořením a zánikem kostela sv. Mikuláše.

Zelená hlava, stříbrné srdce, zlatá pata…
O Krudumu se říká, že má zelenou hlavu(les), stříbrné srdce (stříbrná ruda) a zlatou patu (na úpatí se kdysi rýžovalo zlato). Na nejsevernějším vrcholu byla vybudována zděná 10m vysoká Kempfova rozhledna.
Pověsti
Pro oblast v okolí Horního Slavkova, Krásna a Lokte má vrch Krudum mimořádný význam, je považován za horu mystickou a váže se k němu velké množství pověstí. Původní němečtí obyvatelé zdejšího kraje vyprávěli dětem, že na Krudumu má svůj domov sv. Mikuláš.V předvečer svého svátku sestupuje za dětmi, hodné odměňuje dárky, zlobivé strká do pytle a odnáší na Krudum. V 18. a 19. století, kdy už svatyně neexistovala, se v regionu tradovalo, že vždy na Štědrý den se kostel pod horou Krudum vynořuje ze země, scházejí se v něm mrtví havíři ze Slavkovského lesa a je zde pro ně sloužena mše. V pověstech se hovoří také o hledačích pokladů, které tento zaniklý kostel a jeho okolí lákal, o stařeně, která chodila, v ruce s hrnkem a svazkem klíčů, kterými o sebe chřestilo a snažila se hledače odradit atd. Z hlediska mytologie je kostel sv. Mikuláše jedním z nejzajímavějších míst Karlovarského kraje…

/ text : Encyklopedie – Kraj Karlovarský – Petr David,Vladimír Soukup/.
foto: Jan Trpka Orig
Přidat komentář