• Menu
  • Menu

Rozhledna Špulka

Zimní výlet

Sraz v sobotu v 11 hodin, tak zní propozice. Místo: rozhledna Špulka. Venku je docela mrazivo, kolem všude sníh. Je zataženo. K údivu nás všech se nás nakonec sešlo 18 , včetně miminek  Sáry a Fildy, psů Debbie a Doctora.

Z parkoviště jsme šli pěknou procházkou mezi zasněženými poli a lesem k rozhledně.  Cesta pro kočárek malinko náročnější v tom sněhu, ale zvládli jsme to!

Výhled za jasného počasí, které slibovali by byl asi mnohem krásnější, ale i tak paráda. Nádherná rozhledna, ale nahoře  pro mě trochu klaustrofobické přepadání a pohled dolů mně moc dobře nedělal. Psi na rozhlednu nešli, i když zákaz tam není. Kovové  děravé schodiště úplně ideální pro ně není. O to více si zařádili pod rozhlednou. Sebou jsme měli občerstvení, horký čaj, placatici, zákusky i chlebíčky. Mimo zimní období tady funguje stánek s občerstvením.

Doctor a Debbie

Je úžasný, že tahle rozhledna je na parádním místě, je otevřena celoročně 24 hodin denně /mimo úplně nepříznivé počasí/, neplatí se vstup .

s Doctorem cestou na rozhlednu Špulku

Zámek a statek Třebešice

Z rozhledny jsme sestoupili zpět na parkoviště a odtud ještě zajeli na výstavu betlémů do nedalekých Třebešic.

výstava betlémů na zámku Třebešice

ŠPULKA

Základní informace:

-první myšlenky postavit v území rozhlednu září 2009,

-výstavba rozhledny v letech 2013 -2014,

-základní kámen položen 27.4.2013,

-rozhledna slavnostně otevřena 26.4.2014,

-nadmořská výška 532 m. n m.,

-Středočeský kraj, mikroregion CHOPOS, osada Lbosín u Divišova, vrch Březák
s nadmořskou výškou 533 m. n m.,

-maximální výška rozhledny 37,6 m (46,4 m s anténou a bleskosvodem),

-výška vyhlídky 30 m,

-průměr základny 10,8 m,

-průměr střední části rozhledny 3,5 m,

-průměr vyhlídkové plošiny 5,8 m,

-dřevo – tlakově impregnovaný smrk a modřín,

-průměr centrální ocelové roury 1 m,

-na vrchol vyhlídky vede 151 schodů,

-výška jednoho schodu 20 cm,

Turistická známka No. 2059,

GPS: 49°47’37″N 14°49’33″E

rozhlkedna Špulka

 

Ocel, kámen, dřevo:

Projekt se vyznačuje prostým „surovým“ provedením. Základními stavebními prvky jsou ocel, dřevo a kámen. Pod rozhlednou je vydlážděna kamenná mapa. Jde prakticky o miniaturu území mikroregionu CHOPOS. Na mapě naleznete všech 21 obcí. Kámen, nositel dlouhověkosti je použit i k umístění těch, co se podíleli na projektu významněji.

Rozhledna Špulka

 

 

K rozhledně vede naučná stezka s řadou zastavení. Naleznete zde například informace z regionu. Náplň stezky si vytvořily děti z pěti mikroregionálních škol.   První z pěti panelů patří Církevní ZŠ a MŠ Archa v Petroupimi, druhý Základní škole v Divišově, třetí ZŠ a MŠ Chotýšany, čtvrtý ZŠ a MŠ Teplýšovice. Páté zastavení u průtočné tůně patří ZŠ a MŠ Postupice. Procházka stezkou nemusí být vždy stejná. Děti si stezku postupně dotvářejí a také aktualizují. Záměrem je zajistit projektu dlouhodobou atraktivitu a reálnou udržitelnost, což se díky zapojení dětí daří. Ve střední části stezky je altán s deskovou hrou, dřevěný chodník, malá tůň s vodními živočichy, ohniště a hra pro malé řybáře.  Na stezce navštivte včelí naučný panel, mysliveckou a skautskou expozici.

Ze všech jmen lidí, názvů spolků, organizací a společností jsme vytvořili Venkovní kroniku.  Všichni, kteří jsou zde na cedulkách a kamenech napsáni, pomohli projekt zrealizovat.  Věříme, že prostřednictvím kroniky posílíme v místních lidech hrdost a sounáležitost s regionem. Naopak budoucím generacím zanecháváme tímto zprávu o občanské společnosti, která se zapojila prostřednictvím projektu do rozvoje a zatraktivnění venkovského prostoru

Rozhledna Špulka
Návštěvní doba:

rozhledna je otevřená neomezeně,

v zimním období může být rozhledna na krátkou dobu uzamčená pro nebezpečí úrazu – námraza, kluzký povrch apod., – zatím se tak nikdy nestalo

Vstupné:

dobrovolné

Parkoviště:

Parkovací plocha s dostatečnou kapacitou je nad Lbosínem v těsné blízkosti hlavní silnice č. 111 . Parkujte na travnaté ploše kolmo, nebo šikmo k stromořadí tak, aby uprostřed vznikl průjezdný pruh. K rozhledně se dostanete po nově upravené 950 m dlouhé cestě, která se napojuje na naučnou stezku. Prosím využívejte výhradně tohoto parkoviště.

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *