• Menu
  • Menu

Týnec nad Sázavou

S Doctorem kolem Sázavy

Vyrážíme ráno s Doctorem do  malého  městečka  ve Středočeském kraji – Týnec nad Sázavou. Před vjezdem do města projíždíme alejí a místem, kde řeka  Sázava čaruje. Nádherné místo, už se těším na jaro, že si sem uděláme delší výlet. Dnes jedeme k paní Adrianě, vyzvednout si bylinky i masti  pro zdraví i krásu. U voňavého čaje chvíli posedíme v domě, kde  mimo masáží je také čalounictví, kterému Adriana  nejen panuje, ale také rozumí a řemeslo provádí.

Týnec nad Sázavou – hrad

Po příjemné návštěvě se vydáváme na krátkou procházku k řece Sázavě. Na protější straně dominuje nad řekou  Týnecký hrad. Stezkou, z místy namrzlých  koláčů  sněhu jdeme pod lávku, kde v létě podle složených lodí, je místo jako stvořené pro vodáky. Je tu turistická ubytovna. Dále pak pokračujeme k malému splavu a další lávce za kterou se honosí  na kopci nad řekou vila Františka Janečka, českého konstruktéra a zakladatele tovární značky Jawa.

Doctorovi tlapky by další cestu mokřadem kolem řeky asi zvládly, já se svými  botami dál nemůžu, už teď je mám promočené. Nevadí, pomalu se vracíme zpět.

Týnecký hrad

Nejstarší písemná zpráva o existenci Týnce a týneckého hradu je z roku 1318 a zachovala se ve zlomku bývalých soudních spisů tzv. půhonných desek. Archeologické nálezy, objevené při výzkumu v týneckém hradním nádvoří v letech 1969 – 1974 a další nálezy v okolí Týnce (např. slovanské pohřebiště na Brodcích z 8. až 9.století aj.) ukázaly, že tato oblast byla osídlena již v 8. až 10. století. V 11.století zde byl postaven nejprve dřevěný a později kamenný hrad s románskou rotundou, která je nejstarší dochovanou stavební památkou v Týnci

Týnec nad Sázavou

Vila Františka Janečka

Výjimeční lidé bydlí ve výjimečných domech. Třípodlažní vila  na kruhovém základu Františka Janečka vypadá jako kolotoč a někteří věřili, že se dům skutečně otáčí. František Janeček si nechal sídlo postavit jako letní sídlo za 2,8 miliónu korun na bývalém Korbelově vršku v roce 1928. Autory projektu byli architekti Otto (1887-1965/ a Karl /1894-1979/ Kohnovi.

Vila Františka Janečka

Vila byla zařízena s vytříbeným vkusem a s ohledem na bezpečí jejich obyvatel. Z pracovny i ložnice vedly tajné chodby do sklepa, což  mělo zaručit rychlou evakuaci v případě ohrožení. Úajně byl i v celém objektu důmyslný monitorovací systém. Traduje se, že Janeček z nejvyššího ochozu sledoval dalekohledem dění v prostoru své továrny na protějším břehu Sázavy. Pokud viděl dělníka, který se vyhýbal práci, okamžitě ho vyhodil.

Vila byla zabavena právoplatným majitelům v roce 1949. Nejdříve ji vlastnil Metaz, později zde fungovalo obchodní oddělení tehdejšího národního podniku Jawa. Vzhledem k roku konfiskace výjimečná stavba nepodléhala Benešovým dekretům a mohla být v restituci opět vrácena dědicům Ti ji následně prodali. Nový majitel chátrající dům nákladně zrekonstruoval do současné podoby.

Týnec nad Sázavou
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *