• Menu
  • Menu

Rozhledna ŠPULKA

Vidíte až na Sněžku

Netypicky konstruovanou rozhlednu, připomínající starodávnou dřevěnou špulku na nit, najdete na Benešovsku. Rozhledna, podle návrhu architektky Ivety Torkoniakové, stojí na kopci Březák, v nadmořské výšce 533 m. Stojíme na vrcholu a chvílemi máme pocit, že přepadneme a to hlavně ve chvíli, kdy se podíváme dolů  přes zábradlí. Tady z výšky vidíme plochu pod námi  jako mapu mikroregionu CHOPOS. Kamenná mapa obsahuje kameny, kde jsou názvy obcí a památek  právě v tomto regionu. Rozhledna je tvořena ocelovou konstrukcí obložená dřevem. Po točitém schodišti vystopáte po 150 schodech. Vyhlídková, prostorná a vzdušná  plošina  má průměr 5,8 metrů a  je ve výši 30 metrů.

rozhledna Špulka
rozhledna Špulka

Z rozhledny je krásný výhled na Benešovsko a Posázaví. Když jsou dobré povětrnostní podmínky můžete dohlédnout až na Sněžku. Součástí je i Ptačí naučná stezka , která vede od parkoviště z Lbosína až k rozhledně. Stezka je je dlouhá asi 1km. Rozhledna je volně přístupná a neplatí se zde vstupné.

rozhledna Špulka
rozhledna Špulka

Rozhledna byla otevřena 26. dubna 2014.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *