• Menu
  • Menu

Korno – kousek od Karlštejna

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Korno – kousek od Karlštejna

Korno 

Původní plán byl navštívit hrad Karlštejn. V 16 hodin toho už moc nevymyslíme. Karel IV. má významné výročí – 700. let od jeho narození a tak jít na prohlídku bez objednání je utopie. První zastávkou je karlštejnské golfové hřiště, odkud je krásný pohled na Karlštejn. Ani tady nám není přáno. Fičí takový vichr, že až na pár jedinců jsou všichni schovaní uvnitř restaurace.

okolí Korna
okolí Korna

Nakonec popojedeme o kousek dále až k vesnici Korno. Vycházka do okolí je květnatá a šťavnatá. Obloha s černými mraky, chvílemi rozfoukaná a tajemně osvětlená sluncem, dělá z polí a luk barevnou paletu. Odměnou nám jsou nejenom krásné výhledy do okolí, ale také zážitek, když v lese málem zašlápneme krásného kolouška. Tiše se nad ním skláníme, a jak mě učil můj dědeček, hlavně nesahat, aby se jeho maminka k němu mohla vrátit! To něžné stvoření mi vžene slzu do očí.

Koloušek
Koloušek

Korno

Zastavíme na chvíli u rybníka, který je asi hlavní dominantou maličké obce. Obec Korno leží 7 km od Berouna. Podél obdélné svažité návsi stojí barokní a klasicisní usedlosti z 18. a 19. století. Původ názvu obce stejně jako přesné datum jejího vzniku není pro nedostatek písemných pramenů znám. Rozkládá se na jižním svahu nevýrazného návrší v nadmořské výšce 345-375 m. Rozloha obecního katastru je 5,18 km², obec čítá 90 stálých obyvatel. Na svahu nad návsí je kaple se zvonicí a pomník Obětem 1. světové války s nápisem  Jaroslav Hušák 1882-1917, Bedřich Hušák 1886-1918, Emil Čipera 1894-1915, Václav Veselý 1899-1918, František Hájek 1882-1914/Věnuje sbor dobrovolných hasičů/. Mezi Litní a Kornem  stojí kaplička, kde je uveden v nápise na ní ve směru na Korno: „Tato kaple k cti Panny Marie Pomocnici křesťanů, sv. mučedníků Jana a Pavla a svatého Vojtěcha byla postavena L.P. 1771 nákladem Matěje Jirasa, kováře z Korna a Pavla Kozlíka Jirase, zahradníka z Litně.

Rabník Korno
Rabník Korno

Nad vesnicí už hřmí a jsou vidět blesky a tak se vracíme. Další výlet bude směřovat do Tomáškova lomu, který je poblíž Korna u Berounky.

Naučná stezka Liteň

Z Korna je možné pokračovat ještě dále a napojit se na Naučnou stezku Liteň. Naučnou stezku tvoří čtyři okruhy. Všechny vycházejí od špejcharu na liteňském náměstí .

A (zelená) 12 zastavení, směrem na Dolní Vlence a Běleč

B (žlutá), 7 zastavení, směrem na Leč

C (modrá), 4 zastavení, prochází intrivilánem městyse na jeho východní konec k hrobce rodiny Daubkovy   a stejnou trasou zpět

D (červená), 4 zastavení, na jihozápad pod vrch Mramor a stejnou trasou zpět

KArlštejn
KArlštejn

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *