• Menu
  • Menu

Rybník Horní Kracle – CHKO Křivoklátsko

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Rybník Horní Kracle – CHKO Křivoklátsko

nedaleko rybníka Horní Kracle, považovaný za cennou lokalitu. Nikde ani živáčka, jen žabák pod vodou na mě koulí očima, vyrušila jsem nevědomky kachny u hnízda a nevím, kdo se lekl více. Nad rybníkem se převalují mraky a tak čekám, kdy začne bouřit a spláchne mě slibovaná přeháňka. Na rozcestníku jsou označeny Prameny Klíčavy

Prameny Klíčavy

Zastavuji nedaleko rybníka Horní Kracle, považovaný za cennou lokalitu. Nikde ani živáčka, jen žabák pod vodou na mě koulí očima, vyrušila jsem nevědomky kachny u hnízda a nevím, kdo se lekl více. Nad rybníkem se převalují mraky a tak čekám, kdy začne bouřit a spláchne mě slibovaná přeháňka. Na rozcestníku jsou označeny Prameny Klíčavy(1 km), tak po žluté turistické značce vyrazím.

Horní Kracle

 

Jdu krásným lesem  až do míst, kde jsou zřejmě prameny, ale taky dost možná, že jsou to jen kaluže. Nevím, nikde to označené není a za chvíli jsem zase u hlavní silnice. Vracím se zpět k rybníku Horní Kracle, odtud vede po hrázi  žlutá značka, dále  přes silnici a po lesní cestě až k rybníku Dolní Kracle. Tam už nejdu protože začíná lejt.

Horní Kracle

 

Evropsky významná lokalita: Prameny Klíčavy 62.6564 ha

Lokalita s rybníky  Horní a Dolní Kracle  je součástí CHKO Křivoklátsko,  nachází se  při hlavní silnici  nedaleko obce Ruda. CHKO leží v západní části středních Čech, bývalé okresy Rakovník, Beroun, Kladno, Plzeň- sever a Rokycany. Zaujímá téměř celou Křivoklátskou pahorkatinu a severní část Plaské pahorkatiny.

K pramenům Klíčavy

Prameny Klíčavy je ve skutečnosti pramenná oblast Prvního luhu, předmětem ochrany jsou zachovalé lužní olšiny, mokřadní travobylinná společenstva a rašeliniště s výskytem mnoho chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů. Je to  ukázka zachovalé, čisté, živé přírody uprostřed kulturní krajiny. Kromě rozsáhlých rákosových porostů i podmáčených slatinných luk v okolí je rybník významný početnou populací leknínu. Dále tu roste prstnatec májový, rosnatka okrouholistá, tučnice obecná  a také masožravá bublinatka jižní. V  rybníku Horní Kracle se povedlo ochranářům regulovat stav rybí obsádky, a tak je rybník z hlediska diverzity flóry jedním z nejbohatších na Křivoklátsku.

Horní Kracle

 

Klíčava

Levý přítok Berounky pramení mezi Řevničovem a Novým Strašecím. Povodí potoka je 87,1 km2. Po  22,6 km se vlévá ve Zbečně do Berounky. Z velké čísti protéká Lánskou oborou.

K pramenům Klíčavy

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *