• Menu
  • Menu

Rybník Krvavec a památník husitských bojovníků

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Vysočina » Rybník Krvavec a památník husitských bojovníků

Rybník Bor /Krvavec/

Rozlehlý rybník Bor /Krvavec/, 18 ha velký, se nachází  mezi Horními Dubenkami a Jihlávkou. U hráze rybníka, cestou do Horních Dubenek je Památník husitských bojovníků.

Rybník Bor /Krvavec/

Památník husitských bojovníků

Byl odhalen u příležitosti 500. výročí v r. 1923. Památník je velký žulový balvan s kalichem. Připomíná bitvu z r. 1423, v níž v těchto místech katolické vojsko Jana z Telče napadlo a porazilo husity vedené táborským hejtmanem Janem Hvězdou z Vícemilic. Mezi padlými byl i jeden z nejlepších husitských válečníků Havel Pinta.

Památník husitských bojovníků, rybník Bor

Krvavý rybník/Bor/

Dříve se rybníku říkalo Krvavý či Krvavec, protože jeho voda má hnědočervený nádech  – pověst říká, že krev zabitých bojovníků natekla  do rybníka a zbarvila jeho vodu. Pravda je, že barvu vody ovlivňuje existence rašeliniště při západním břehu, které uvolňuje kyseliny. Rybníkem prochází evropské rozvodí Černého a Severního moře.

Rybník Bor /Krvavec/

Vypálený rybník

Další pověra od rybníka Bor /Krvavec/ je, odkud se vzalo rčení „ kouká, jako by mu někdo vypálil rybník „ . V době, kdy byl rybník vypuštěn, na jeho vyschlém dně pásli pasáci ovce a chtěli si rozdělat oheň, aby se zahřáli. To se jim podařilo, ale  během chvíle měli co dělat, aby utekli! Na troud vysušená rašelina, pokrývající dno, vzplála a oheň se rychle rozšířil na celou plochu rybníka.

Hráz rybníku Bor /Krvavec/

Horní Dubenky

Obec v údolí Dubenského (hamerského)potoka na sz. úpatí Javořice, poprvé zmiňovaná r. 1336 jako součást blízkého hradu Janštejna.

 

Text : Velká turistická encyklopedie, kraj Vysočinam, Petr David, Vladimír Soukup

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *