• Menu
  • Menu

Svatá Kateřina – lázně

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Vysočina » Svatá Kateřina – lázně

Svatá Kateřina 

V romantické přírodě, v nadmořské výšce 759 metrů, na jz. úpatí vrchu Lísek se nacházejí vodoléčebné a klimatické lázně Svatá Kateřina. Jméno lázně dostaly podle nádherného vrcholně barokního kostela Svatá Kateřina, který se nachází v areálu parku

resort Svatá Kateřina

Pramen sv. Kateřina

V parku je malá kaplička, u které vyvěrá volně přístupný pramen: Pramen sv. Kateřiny. Při naší návštěvě byl pramen uzavřen, minerálku bylo možné dostat pouze v restauraci. Poblíž pramene leží 83 cm vysoký smírčí kámen s reliéfem latinského kříže.

pramen sv Kateřina

Lázně

Historie lázní se datuje již do 16. století, kdy se využívala železitá voda k pití i ke koupelím ze tří mírně radioaktivních pramenů. Svého největšího rozmachu lázně dosáhly v 18-19. století. Do r. 1789 patřily lázně městu Počátky, později se dostaly do rukou podnikatele Brdlíka, který je rozšířil a zmodernizoval.

V roce 1910 tu byl lázeňským lékařem otec bratří Čapků. V roce 1917 lázně vyhořely, obnovy se pak už dočkala jen část budov a lázeňský provoz byl značně omezen.

resort Svatá Kateřina

Z významných osobností, které lázně navštěvovaly, je možné jmenovat : František Xaver Svoboda, Josef Václav Sládek, , Julius Zeyer, František Xaver Šalda a další.

V posledních letech slouží bývalé lázně jako dětská ozdravovna. Léčí se zde nemoci horních cest dýchacích.

resort Svatá Kateřina

Kostel sv. Kateřina

S velkou pravděpodobností  jde o dílo Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Kostel pochází z let 1730-1770, byl vystavěn na místě starší  gotické svatyně. Písemně poprvé uváděna r. 1553. Kostel byl nově opraven v letech 2007-2008.

Půdorys kostela vznikl průnikem tří epileptických útvarů, v průčelí jsou dvě válcové věžičky.

kostel sv.Kateřina

Pozn. část textu použita z knihy: Velká turistická encyklopedie Petr David/ Vladimír Soukup. Vysočina.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *