Sobotní slunečné počasí bylo ideální na procházku kolem Louňovických rybníků Louňovický, Pařez/ až k rybníku Vyžlovskému, kde se dnes konal výlov ryb. Jít částí naučné stezky stezkou Voděradské bučiny byl pro nás opravdovým zážitkem.

Výlov
Dnešní výlov byl nejen zážitkem, ale byl i možností k nákupu se stánkovým prodejem ryb na hrázi a občerstvením, s prodejem výrobků z ryb na parkovišti před hrází. Kolem to vonělo. Kromě kapra bylo možné zakoupit i další druhy ryb – štika, candát, okoun, amur, sumec, lín dle průběhu výlovu. Velká návštěvnost této akce byla i kulturním zážitkem, na pódiu hrála muzika, kolem byly zapálené ohně. My jsme žádnou rybku nezakoupili ani neochutnali, všude byly velké fronty a Doctorovi se to moc nelíbilo. Nevadí, rybky zakoupíme příště.



Vyžlovský rybník
Rybník, který je převážně určen pro chov ryb jsme v minulosti navštívili z druhé strany, kde je přírodní koupaliště Vyžlovka. Největší rybník z kaskády na Jevanském potoce (rozloha 22,5 ha) leží v nadmořské výšce 403 metry. Z velké části je obklopen lesy. V rybníce se nesmí chemicky upravovat voda. Chov je pod správou ŠLP v Kostelci nad Černými lesy a povolenky se nevydávají – chytání ryb je zde přísně zakázáno! Pro rybáře je určen sousední rybník Ján u Jevan. Na hrázi se také každoročně na podzim pořádá velkolepý výlov s následnou možností prodeje čerstvých ryb.

Naučná stezka Voděradské bučiny
Jeden z nejrozsáhlejších komplexů bukového lesa ve středních Čechách se nachází na pravém břehu Jevanského potoka mezi obcemi Louňovice, Vyžlovka, Jevany, Černé Voděrady a Struhařov. Hlavním předmětem ochrany jsou kyselé a květnaté bučiny s typickou flórou a faunou.

Území o ploše 653 ha bylo v roce 1955 vyhlášeno Národní přírodní rezervací. Pro tento areál je charakteristický starý bukový porost a naleznete zde zajímavé geologické jevy, které pochází z počátku čtvrtohor. V této oblasti žije mnoho zvířat, zvláště ptáků jako například ledňáček říční, volavka popelavá, lyska černá, čáp černý, sojka, holub doupňák nebo datel černý. Mezi savce, které tu můžeme spatřit patří prase divoké, kuna skalní, jezevec lesní nebo např. netopýr. V tomto překrásném prostředí jistě načerpáte mnoho energie a zjistíte, že pohled na šedou, hladkou kůru starých stromů je tím pravým balzámem pro duši.

Bučinami prochází osm kilometrů dlouhá naučná stezka, která na několika velkoplošných panelech seznamuje návštěvníky s faunou a flórou rezervace, kvalitou životního prostředí, horninami i různými geologickými jevy. Stezka začíná i končí na hrázi Jevanského rybníka, kde je na úvodním panelu vyobrazen také její plánek. Lesem se však můžete také projet na kole, například ze Svojetic po cyklotrase 0031 a 0024 k rozcestí Pod Kobylou. Na další křižovatce následujte cyklotrasu s číslem 0023, která vás provede NS Voděradské bučiny, až do městečka Louňovice. Tam se připojíte na 0022, která vás dovede zpět do Svojetic.
Text : https://www.kudyznudy.cz/aktivity/narodni-prirodni-rezervace-voderadske-buciny
Přidat komentář