• Menu
  • Menu

Kolem Vltavy

Domů » Cestování se psem » Kolem Vltavy

Ze Zbraslavi do Vraného nad Vltavou

Je sobota, počasí má být slunečné a celkem teplé. Kolem poledne vyrážíme. Autem dojedeme až k vlakovému nádraží Zbraslav. Sejdeme pod Zbraslavský most a pokračujeme směr Vrané nad Vltavou. Vzdálenost je asi 4 km. Sluníčko nikde, ale cyklistů, bruslařů i lyžařů /kolečkových/ je požehnaně. Cesta je naštěstí docela široká a tak se úspěšně vyhýbáme.

Ze Zbraslavi do Vraného

Cestou se učíme s Doctorem, jak neštěkat a nelovit cyklisty a všechny pohybující se živé objekty na stezce.

Ze Zbraslavi do Vraného

Cesta kolem Vltavy je moc příjemná a končící podzim barví okolí do rezavé. Několikrát sejdeme až k řece.  U řeky je i jeden opuštěný rybář, sem tam propluje loďka i  paddle oard. Na malém poloostrůvku s lavičkami odpočíváme. Nedojdeme až do Vraného, naopak se těšíme, že si procházku tady zopakujeme a příště o něco prodloužíme. Doctor je ještě přeci jenom mimiňák a tak jedeme domů na nějakou baštu a odpočívat.

Celou cestu kopíruje protilehlý břeh Vltavy  výrazná dominanta zbraslavský lom.

Ze Zbraslavi do Vraného

Lom Zbraslav

V současné době patří lom Zbraslav k největším producentům drceného kameniva v celé ČR. Historie kamenolomu Zbraslav je datována okolo roku 1900, kdy na levém břehu řeky Vltavy postupně vznikalo několik malých stěnových lomů. Těžba a zpracování kamene bylo prováděno převážně ručně. První zmínky o počátku strojního zpracování kamene jsou z roku 1920. Další etapa rozvoje těchto malých lomů, které se postupně spojily v jeden lom, je rok 1947. Největší rekonstrukce a modernizace lomu byla provedena v roce 1977. Vzhledem k poloze lomu a kvalitě těžené horniny – spilit, tufit, břidlice – je kamenolom důležitým dodavatelem drceného kameniva pro oblast celé Prahy. Novodobá historie je datována privatizací lomu Zbraslav v roce 1994 a zahájením činnosti společnosti KÁMEN Zbraslav, spol. s.r.o. Od tohoto roku je postupně prováděna modernizace celého provozu s důrazem na minimalizaci vlivů na životní prostředí.

Ze Zbraslavi do Vraného

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *