• Menu
  • Menu

S proudem po Otavě

Otava

Máte-li rádi sjíždění českých řek, neměli byste si nechat ujít Otavu. Patří mezi jednu z nejoblíbenějších vodáckých řek v jižních Čechách a je sjízdná téměř po celém svém toku. Otava se nachází v západních a jižních Čechách. Horní úsek řeky je ovšem pro zkušenější vodáky a jen pro uzavřené lodě, navíc jsou zde určitá omezení, protože horní úsek protéká národním parkem Šumava.

Doporučuji úsek řeky mezi Sušicí a Strakonicemi. Řeka je zde poklidnější, příroda a okolí říčního toku je příjemné a většina kempů je zde skvěle vybaveno.
Tento úsek je výborný jak pro rodinné dovolené s dětmi tak i jako školní výlet či jiná skupinová akce. Úsek Sušice-Strakonice se dá zvládnout za dva dny plavby, ovšem dá se rozložit i do čtyř dnů, kdy jedete každý den jen půl dne, což některým vyhovuje, protože si mohou ráno přispat.
V Sušici, nedaleko autobusového nádraží, se nachází vodácké tábořiště, odkud se vyráží. Přístup do řeky je zde pohodlný a proto není problém se tam i s loděmi dostat. V okolí řeky se nachází vzrostlé stromy. Kousek od řeky je dřevorubecká pila a na druhém břehu je louka. Je zde možnost vchodu do vody buď před malým a lehce sjízdným jezem anebo až za ním. Po celou dobu je plavba příjemná, je ovšem potřeba, aby byl dostatek vody, protože by se mohlo stát, že bude řeka místy velmi mělká.


Asi půl dne plavby od Sušice se nachází příjemné vodácké tábořiště, blízko něhož se nachází i hrad Rábí. Jako kulturní vložka během plavby je tato možnost ideální, hrad je velmi pěkný, prohlídky jsou zajímavé a určitě se dozvíte spousty nových věcí. Navíc je z věže krásný rozhled na okolní krajinu.


Okolí řeky je stále podobné, na březích se nacházejí stromy a za nimi jsou buď pole, nebo louky. Plavba je na celém úseku klidná a relaxační. Jedna z mála nevýhod Otavy je však nesjízdnost většiny jezů. Některé jsou přímo zakázané, kvůli absolutní nesjízdnosti jezů a některé jsou jen doporučeně nesjízdné. Ovšem pro vodáky bez profesionálního instruktora či odborníka, jsou takto označené jezy nebezpečné.
My jsme jako koncovou zastávku měli vodácký kemp v Horažďovicích, odkud jsme se auty dopravili na autobusové nádraží ve Strakonicích.

Ať už se vydáte na dvoudenní plavbu nebo čtyřdenní, zážitek to bude nezapomenutelný. Kempy jsou zde většinou velmi pěkně vybavené (sociální zařízení, kuchyňka a v areálu většiny kempů se nachází i hospoda či restaurace).

dominika.maxova

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *