• Menu
  • Menu

Saské Švýcarsko – Bastei

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Saské Švýcarsko – Bastei

Výlet do Labských pískovců

Naše výletování po Českém Švýcarsku /Hřensko, Pravčická brána/ pokračuje až za naše hranice, na nejstarší a nejznámější skalní útvar v Saském Švýcarsku – Bastei. Skalním útvarem v Labských pískovcích vede 76,5 m dlouhý most Bastei. Odtud je možné se dále dostat k největšímu středověkémi hradu v regionu, ke zřícenině hradu Neurathen. Z vyhlídky na baště  je vidět panorama s výhledem na četné památky, jako je Lilienstein nebo Königstein. Ze skalnatého hřebenu, který vybíhá nejdále směrem k Labi, kde je vylídka, je vidět údolí řeky Labe a stolové hory Labských pískovců až k úpatí Osterzgebirge. Oblast Basteige má rozlohu více než 800 ha. O Bastei se poprvé píše v cestopisné literatuře již před více než 200 lety.

Bastei

Bastei – první dřevěný most postavený v roce 1825 byl v roce 1851 nahrazen  kamenným mostem, který je dnes chráněn jako „technická památka“. „Bastei“  se nazývá celá náhorní plošina, včetně místa, kde se nachází restaurace a hotelový komplex.

Historie

Nejstarší částí hotelu je „Schweizerhaus„, bývalá hlavní budova, v jejímž přízemí se kdysi nacházela malá jídelna a pošta. V horním patře byly pokoje pro hosty. Severovýchodně od hlavní budovy se nacházel prostorný dvůr, kde byli ustájeni koně a kočáry patřící k hotelu. Ke stájím byl přistavěn nový penzion pro letní hosty, takzvaná „Waldvilla“, s 12 pokoji pro hosty. Naproti hlavní budově, výše než ona a přístupná po kamenném schodišti, se nacházela otevřená jídelna. Severně od ní se nacházela velká kuchyňská budova, kde za krásných letních dnů 15 až 20 lidí neustále připravovalo jídlo pro hosty, kteří se sem již houfně sjížděli.  Na nejvyšším bodě plošiny, severně od budovy kuchyně, stála 16,5 metru vysoká dřevěná rozhledna, na kterou vedlo 78 schodů. Na této plošině byl vždy přítomen muž, který návštěvníkům vysvětloval výhled.

Nedaleko budovy kuchyně se navíc nacházel malý domek s nápisem „Bastei – Atelier“, který sloužil jako místo pro pobyt zkušeného fotografa. Mnozí z hostů si přáli odnést si domů obrázek jako památku na toto krásné místo nebo ho poslat svým blízkým, kteří zůstali doma. Na jižní straně velké jídelny se rozkládalo velké náměstí porostlé mnoha starými stromy, které za pěkného počasí vybízely k posezení venku. V té době tam několik hodin denně zněly nejkrásnější a nejzábavnější melodie šikovné kapely.Mnoho spolků, klubů i individuálních cestovatelů již dalo Bastei přednost jako cíli výletu, aby se zde po šťastné túře na lahodném lesním vzduchu a v nádherném prostředí u dobře prostřeného stolu setkali. 60 lůžek v ceně 1,5 až 3 marky poskytovalo nocleh a v případě nouze bylo možné ubytovat 70 cestujících. Konstrukce vysokotlakého vodovodu umožnila zřizovat lázně již tehdy. Za nepříznivého počasí bylo možné využít čítárnu, v níž bylo rozloženo 14 denních novin a k dispozici knihovna o 2000 svazcích, takže se nebylo možné nudit. V bezprostřední blízkosti se nacházel rybník Basteiweiher, který nabízel možnost projížďky na gondole. Pokud si hosté přáli vyrazit na další výlety, měli k dispozici skvěle zapřažené kočáry. Nechyběli ani dobře informovaní průvodci. Již tehdy zde byla veřejná telefonní stanice, kde bylo možné navázat ústní spojení s bližšími místy za cenu 25 Pf a se vzdálenějšími místy za cenu 1 marky. Co se týče poštovního provozu, byl Basteipost v té době na třetím místě, počet odeslaných pohlednic činil 70 000 ročně.

Vstupné a návštěvní doba

Za vrcholnou akci Saského Švýcarska se neplatí žádné vstupné. Ani otevírací doba není stanovena, baštu můžete navštívit kdykoli během roku. Vstupné se vybírá pouze za návštěvu skalního hradu Neurathen v areálu.

Jak se dostat na Bastei

Příjezdová cesta k Bastei nebo příjezd k hotelu Bastei Berghotel vede přes malou obec Lohmen. Stačí zadat do navigace adresu 01847 Lohmen nebo souřadnice GPS: Zeměpisná šířka 50.9665139 a zeměpisná délka 14.0657333. U vchodu do bašty jsou dvě možnosti parkování. Zaprvé, přímo u Bastei se nachází parkoviště. Vozíčkáři, kteří chtějí objevovat Labské pískovce, se odtud mohou snadno vydat na výlet do Bastei. Na začátku ulice Basteistraße se naopak nachází další parkoviště, odkud jezdí k Bastei kyvadlová autobusová doprava. Parkoviště č. 1 se nachází přímo na křižovatce a nabízí dostatek místa jako parkoviště pro recepci. Pro osobní auta / autobusy / karavany platí celodenní jízdenky (ty mohou parkovat maximálně 24 hodin).Z tohoto parkoviště se můžete vydat pěšky (cca 3,5 km) nebo kyvadlovou dopravou k Bastei.  Parkoviště č. 2 je blíže k Bastei, a proto je o něco dražší. Za mobilní domy se účtují různé poplatky. Ty jsou závislé na výšce vozidla zjištěné světelnou závorou. Tímto způsobem lze cenově odlišit malé obytné vozy (např. VW Caravelle), které vyžadují pouze parkovací místo, od prostorově náročných obytných vozů.

 

Pěšky po Saském Švýcarsku

Návštěvu Bastei lze skvěle začlenit do celodenního výletu po Saském Švýcarsku. Kolem Bastei vede mnoho turistických tras. Oblíbená je túra z Bastei přes Bastei do Kurort Rathen (nebo opačným směrem). Na této turistické trase, nazývané také „zlatý trojúhelník“, můžete objevovat památky, jako je zřícenina hradu Stadt Wehlen, most Bastei a Schwedenlöcher.

Pozn: část textu: https://www.saechsische-schweiz.de/

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *